W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne lato 2024 w powiecie wejherowskim

25.06.2024

Wakacje 2024 rozpoczęte! Wakacje to czas wypoczynku i urlopów, a dla sanepidu to okres wzmożonej pracy. Zadbajmy razem, aby wypoczynek naszych dzieci odbył się bezpiecznie. Na bieżąco będziemy przedstawiać informacje dotyczące bezpieczeństwa żywności, jakości wody w kąpieliskach oraz zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w powiecie wejherowskim.

zdjęcie dzieci w namiocie

Bądź odpowiedzialny! Chroń siebie i innych!

Obserwuj prognozy pogody! Pamiętaj, żeby dostosować ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Jeśli zauważysz, że zbliża się burza – pozostań w domu. Jeśli burza zaskoczy Cię na zewnątrz – poszukaj schronienia w budynku, unikaj drzew i linii energetycznych.  

Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się przed kleszczami zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźne choroby – boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Więcej o ochronie przed kleszczami:

Używając środków biobójczych czy odstraszających np. komary czy kleszcze, należy zachować ostrożność. Przy używaniu środków w sprayu należy zabezpieczyć drogi oddechowe. Bardzo ważne jest czytanie etykiety produktu, która zawiera mi.in. instrukcję stosowania i listę składników. Sanepid na bieżąco kontroluje, czy dostępne w sprzedaży środki biobójcze spełniają normy i czy są bezpieczne dla konsumentów. Więcej o repelentach

Należy pamiętać, aby zbierać tylko te grzyby, które są nam dobrze znane. Kupując grzyby na targowisku, powinno zwrócić się uwagę na atest wydany przez grzyboznawcę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, można zwrócić się po bezpłatną pomoc grzyboznawcy w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki (tzw. „dopalacze”). Ich skład i działanie nigdy nie są pewne.

Planując podróż za granicę sprawdź, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane.

Wysokie temperatury sprawiają, że wiele osób szuka ochłody w wodzie. Apelujemy o rozsądek i nieprzecenianie swoich możliwości w czasie wypoczynku nad wodą. Podczas spędzania wypoczynku nad wodą:
•  upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli;
•  przestrzegaj regulaminu kąpieliska;
•  czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką;
•  nie pływaj podczas burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr;
•  nigdy nie skacz do wody w miejscu, którego nie znasz;
•  powiadom ratownika o każdej sytuacji, która Ciebie zaniepokoi;
•  przed wejściem do wody nie pij alkoholu; po posiłku odczekaj 30 min zanim skorzystasz z kąpieli;
•  ograniczaj czas spędzany w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

Staraj się nie przebywać w pełnym słońcu. Ssosuj kremy z filtrem UV, załóż kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj o profilaktyce raka skóry.

Pamiętaj o wypijaniu dużej ilości wody i unikaj zbędnego wysiłku fizycznego w czasie upałów. Aby chronić się przed odwodnieniem, należy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów oraz pokarmy o dużej zawartości wody, takie jak świeże owoce, warzywa i niektóre produkty mleczne. Spożywanie napojów odwadniających, jak kawa czy alkohol, wymaga dodatkowego, ponad normę uzupełnienia wody w organizmie. Więcej informacji o nawadnianiu

Nie zapominaj o zwierzętach, którym należy zabezpieczyć dostęp do wody i cienia.

Zachowaj rozwagę podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
986– Straż Miejska
112 – numer alarmowy

Zobacz, co jeszcze mamy latem pod kontrolą!

Kąpieliska nadzorowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie

Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, odwiedź internetowy serwis kąpieliskowy: https://sk.gis.gov.pl. Znajdziesz tam aktualne informacje o kąpieliskach, nie tylko z powiatu wejherowskiego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2019r. poz. 255) jest zobowiązany do wydawania bieżącej oceny jakości wody do kąpieli w takich miejscach.

W roku 2024 na terenie powiatu wejherowskiego funkcjonują 2 ogólnodostępne kąpieliska zaroganizowane:

  • jezioro Wysoka-Wycztok w Kamieniu - czynne od 1.07.2024 do 31.08.2024r. - szczegóły;
  • Morze Bałtyckie w Lubiatowie - pomiędzy wejściem 43 i 44 - czynne od 1.07.2024 do 31.08.2024r. - szczegóły.

Kąpieliska posiadają wydzielony i oznakowany teren, położony nad obszarem wodnym z plażą, wyposażony w urządzenia sanitarne. Na terenie kąpieliska zapewniony jest nadzór ratowników. Informacje dotyczące każdego z powyższych kąpielisk znajdą Państwo pod linkiem  "szczegóły".

Za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych odpowiada właściciel lub zarządzający pływalnią bądź kąpieliskiem.

Aktualne oceny jakości wody w kąpieliskach:

W 2024r. na terenie powiatu wejherowskiego będą funkcjonowały następujące miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli:

  • jezioro Czarne - miejscowość Potęgowo (Obóz Hufiec ZHP Rumia) - czynne w okresie od 2.07.2024-31.07.2024r.;
  • morze Bałtyckie - miejscowość Szklana Huta Osieki (Obóz ZHP Chorągwi Gdańskiej oddzial w Lęborku) - wejście nr 36 - czynne w okresie od 28.06.2024-27.07.2024r.;
  • morze Bałtyckie - miejscowość Kierzkowo (gm. Choczewo) - wejście nr 39 (Obóz ZHP Komenda Hufca "Mazowsze") - czynne w okresie od 2.07.2024-31.07.2024r.;
  • jezioro Zawiat w miejscowości Bieszkowice (gm. Wejherowo) - czynne w okresie od 01.07.2024-30.07.2024r.

Oceny jakości wody w miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli:

Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie ostrzega przed korzystaniem z kąpieli w przypadku zdarzeń mogących wpłynąć na zmiany jakości wody. Kąpieli należy unikać w szczególności w sytuacji:

  • Wystąpienia zakwitu sinicowego w postaci smug, kożucha, piany;
  • Rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego;
  • Obecności w wodzie zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma, inne odpady - w ilości nie dającej się natychmiast usunąć.

Zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży

Dla kilku mln uczniów rozpoczęły się wakacje. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w Kuratorium Oświaty.

Wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży pod namiotami powinien być zorganizowany zgodnie z wytycznymi  dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

Na terenie powiatu wejherowskiego na dzień 12.07.2024r. zgłoszono ogółem 164 turnusy wypoczynku dla dzieci i młodzieży – wg wykazu elektronicznej bazy wypoczynku prowadzonej przez Kuratorium (po odjęciu rezygnacji), w tym:

- 32 turnusy kolonii (w tym 25 w obiektach ze stałą bazą noclegową tzw. „hotelowe” - 778 dzieci, a 7 w okazjonalnie wykorzystywanych do wypoczynku - szkoły itp - 288 dzieci) - łącznie objęto 1066 dzieci,  (w tym 16 turnusów komercyjnych- 3 organizatorów - skontrolowano już wszystkich),

- 41 turnusów obozów pod namiotami  (w tym 31 ze stałą infrastrukturą – sanitariaty i kuchnie - 1746 dzieci, a 10 bez stałej infrastruktury - 1128 dzieci) - łącznie objęto 2874 dzieci, (w tym 6 turnusów komercyjnych- 1 organizator - skontrolowano już),

- 91 turnusów półkolonii (w tym 59 turnusów komercyjnych- 19 organizatorów - skontrolowano już 15), objęto 2220 dzieci.

Liczba dzieci zgłoszonych na wypoczynek na ten moment wynosi 6160 dzieci.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą  sprawdzać warunki w miejscach wypoczynku dzieci, np. na obozach, koloniach, półkoloniach. Kontrole mogą mieć charakter planowy lub interwencyjny. W trakcie przeprowadzanych kontroli szczególny nacisk będzie kładziony, wzorem lat ubiegłych, na wdrożenie procedur dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i pasożytniczych (wszawica, świerzb) na obozach, koloniach i półkoloniach. Ponadto, jak każdego roku, sprawdzany będzie bieżący stan sanitarno-higieniczny oraz techniczny obiektu i wyposażenia, czystość bieżąca. Ocenie poddawane będą takie aspekty jak: dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej, badania wody do spożycia, badania wody pod prysznicami w kierunku bakterii Legionella sp., procedury związane z pościelą kocami i materacami, dokumentacja medyczna wychowawców i personelu kuchni, warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia, a także czy placówki wypoczynku wyposażone są w płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, czy w widocznym miejscu są instrukcje mycia i dezynfekcji rąk, czy organizatorzy zapewnili odpowiednią liczbę miejsc noclegowych i dostęp do odpowiedniej liczby urządzeń sanitarnych oraz czy byli w posianiu kart kwalifikacyjnych uczestników, czy uczestnicy oraz ich rodzice zapoznani byli z regulaminem organizacyjnym wypoczynku, czy apteczki są wyposażone prawidłowo, czy i w jaki sposób zapewniono opiekę medyczną nad uczestnikami.

W trakcie kontroli organizatorzy otrzymają materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznego wypoczynku (ulotki), w tym profilaktyki chorób przenoszonych drogą pokarmową, z prośbą o omówienie z dziećmi i młodzieżą podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku.

Zdecydowana większość wypoczynków (kolonii i półkolonii) obywa się w obiektach stałych i działających całorocznie w zakresie zajęć z dziećmi i młodzieżą (szkoły, ośrodki wypoczynkowe, hotele, szkółki jeździeckie, centra rozrywki, MOSIR-y) lub organizujących corocznie od wielu lat wypoczynek letni i zimowy, są to obiekty znane pracownikom Stacji, regularnie poddawane kontrolom, również poza okresami wypoczynku. Natomiast obozy pod namiotami również w zdecydowanej większości odbywają się od lat w stałych miejscach obozowania, harcerskich bazach obozowych, również znanych pracownikom Stacji i regularnie poddawanych kontrolom.

Poza planowanymi kontrolami w oparciu o zgłoszenia do Bazy wypoczynków, pracownicy Stacji na bieżąco reagują na każde zgłoszenie nieprawidłowości, interwencję, skargę, podejmując niezwłocznie stosowne działania. Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu pobytu twojego dziecka będą budzić wątpliwości, zgłoś to do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/katalog-jednostek lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Kontrole rozpoczęto od 25 czerwca 2024r. i przeprowadzono już 45 kontroli, w tym:

- 22 kontrole półkolonii,

- 8 kontroli kolonii w tym 4 kontrole w obiektach hotelarskich i 4 w obiektach okazjonalnie wykorzystywanych,

- 15 kontroli obozów pod namiotami w tym 11 kontroli obozów ze stałą infrastrukturą i 4 bez stałej infrastruktury.

9 organizatorów skontrolowano wspólnie z pionem Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia.

Żywienie zbiorowe w sezonie wakacyjnym

Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz, przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.

Sanepid przez cały rok kontroluje stan sanitarny i higieniczny restauracji i lokali gastronomicznych. Podczas wakacji pracownicy inspekcji intensyfikują swoje działania i prowadzą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych, by zminimalizować ryzyko m.in. zatruć pokarmowych u klientów. W lokalach gastronomicznych pracownicy sprawdzają m.in.:

  • czystość pomieszczeń i wyposażenia,
  • daty ważności produktów spożywczych,
  • odpowiednie ich segregowanie,
  • warunki przechowywania żywności;
  • niezbędne orzeczenia lekarskie pracowników.

Działalność sezonowa na terenie powiatu wejherowskiego prowadzona jest głównie na terenie gminy Choczewo w miejscowościach nadmorskich (Lubiatowo, Sasino, Stilo, Kopalino, Ciekocino, Ciekocinko) oraz na terenie gminy Gniewino (miejscowości nad jeziorem Żarnowieckim, tj. Nadole).  Część z tych zakładów podlegających urzędowej kontroli żywności  prowadzi również działalność całoroczną. Ponadto, do zakładów sezonowych zaliczamy obiekty ruchome tj. FoodTrucki, wózki z watą cukrową lub lodami. Obiekty te mogą prowadzić działalność na terenie całego kraju na podstawie decyzji o zatwierdzeniu zakładu wydanej przez właściwego miejscowo, ze względu na siedzibę prowadzonej działalności, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Oprócz kontroli zakładów żywienia zbiorowego otwartego prowadzimy nadzór nad żywieniem zbiorowym zamkniętym w miejscach zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży (kolonie, półkolonie, obozy).

W przypadku otrzymania w lokalu gastronomicznym nieświeżego jedzenia czy po zauważeniu istotnych niedociągnięć higienicznych – należy zgłosić to kierownikowi obiektu i właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Bardzo ważne przy zachowywaniu bezpieczeństwa żywności jest dokładne mycie owoców i warzyw. Należy myć je pod bieżącą wodą, również te, które będą obierane – zanieczyszczenia ze skórki podczas cięcia i obierania mogą przenosić się do środka. Ważne aby pamiętać również o regularnym myciu sprzętów kuchennych oraz rąk m.in. przed przygotowaniem żywności, w jego trakcie i przed spożywaniem oraz za każdym raz po dotykaniu zwierząt.

Dokładne mycie owoców i warzyw, zwłaszcza leśnych oraz dokładne mycie rąk po kontakcie psami czy dzikimi zwierzętami ogranicza ryzyko zakażenia się bąblowicą. To odzwierzęca choroba, którą można zarazić się zjadając jaja tasiemców z rodzaju Echinococcus, które są wydalane np. przez psy czy lisy.

Więcej informacji o bąblowicy

Pobierz plakat – 5 kroków do bezpieczniejszej żywności

{"register":{"columns":[]}}