EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2024
18.04.2024
W dniach 21 – 27 kwietnia 2024r. odbędzie się Europejski Tydzień Szczepień. Z tej okazji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie serdecznie zaprasza wszystkie osoby chętne, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą szczepień ochronnych, do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wejherowie w dniu 24.04.2024r. na godzinę 09.00 lub 12.00.
W dniach 21 – 27 kwietnia 2024r. odbędzie się Europejski Tydzień Szczepień. Tegoroczna kampania ma na celu poprawę wykonywania szczepień ochronnych, uświadomienie społeczeństwa, że szczepienia są skuteczną ochroną przed groźnymi chorobami zakaźnymi oraz ich powikłaniami, a następstwa w wyniku przechorowania choroby zakaźnej są bardzo groźne i mogą doprowadzić do śmierci- szczególnie u małego dziecka.
Dzień otwarty Stacji w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień 2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie serdecznie zaprasza wszystkie osoby chętne, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą szczepień ochronnych, do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wejherowie w dniu 24.04.2024r. na godzinę 09.00 lub 12.00.
Tematyka spotkania obejmować będzie zagadnienia dotyczące szczepień ochronnych t.j.
- zasadność i waga szczepień ochronnych
- bezpieczeństwo szczepień ochronnych
- szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i dorosłych
- szczepienia dla osób podróżujących
- bezpłatne szczepienia ochronne dla osób z grup ryzyka.
Czekamy na wszystkich zainteresowanych w siedzibie Stacji rzy ul. Obrońców Helu 3 w Wejherowie
Szczepionki uratowały życie milionów ludzi w Europie i na całym świecie
Powszechne szczepienia pomogły wyeliminować ospę i polio z Europy i sprawiły, że niegdyś często występujące choroby stały się rzadkością. Szczepiąc się, ludzie zyskują ochronę przed poważnymi problemami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią na skutek chorób zwalczanych drogą szczepień. Zaszczepienie się może zatem pomóc także w ochronie małych dzieci, osób starszych, osób ze słabym układem odpornościowym, pacjentów onkologicznych i osób niemogących przyjąć szczepionki z powodów medycznych, a więc wszystkich tych, którzy są zagrożeni w sytuacji szerzenia się chorób w społecznościach.
Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) czy RSV.
Materiały edukacyjne można pozyskać ze stron internetowych: https://szczepienia.pzh.gov.pl/, https://www.who.int/, https://medfake.pl/, https://www.ecdc.europa.eu/en, https://vaccination-info.europa.eu/pl.
Konferencja „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień
23 kwietnia 2024r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska, organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” dostępną: https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/
Materiały
Europejski_tydzień_szczepieńEuropejski_tydzień_szczepień.pdf 0.32MB