W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

kampania informacyjna "Wybieraj bezpieczną żywność"

04.10.2021

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarny (GIS) rozpoczyna realizację nowej kampanii - #EUChooseSafeFood "Wybieraj bezpieczną żywność", która ma na celu uświadomienie konsumentom jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności odgrywa nauka. Ma ona również pomóc konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących codziennych wyborów żywieniowych.

bezpieczna żywność

Czy wiesz, że bezpieczeństwo żywności opiera się w dużej mierze na nauce?

Kampania #EUChooseSafeFood "Wybieraj bezpieczną żywność" może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących codziennych wyborów żywieniowych i wyjaśnić naukowe podstawy bezpieczeństwa żywności w UE. Nauka odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że żywność na Twoim talerzu jest bezpieczna do spożycia. Od pola, przez gospodarstwo i producenta aż do Twojego talerza, naukowcy z całej Europy monitorują i oceniają żywność nieustannie, więc żywność, którą zdecydujesz się zjeść, jest bezpieczna. Porady EFSA pomagają informować o europejskich przepisach chroniących konsumentów. W Unii Europejskiej naukowcy mają swój wkład i dbają o bezpieczeństwo żywności  dając w ten sposób gwarancję, że cała żywność, którą wybieramy w trakcie zakupów została oceniona jako bezpieczna. Unijny system bezpieczeństwa żywności daje każdemu obywatelowi w Europie prawo do dostępu do wiedzy, w jaki sposób żywność, którą spożywa, jest produkowana, przetwarzana, pakowana, etykietowana i sprzedawana. W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA dokonują przeglądu danych naukowych i badań w celu oceny ryzyka związanego z żywnością. Gwarantuje to, że produkty na naszych rynkach i w naszych sklepach są bezpieczne. 

Kto określa, jaka żywność jest bezpieczna?

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest europejskim urzędem finansowanym przez Unię Europejską, który działa niezależnie od europejskich instytucji ustawodawczych i wykonawczych (Komisji, Rady, Parlamentu) oraz państw członkowskich UE. Urząd został powołany w 2002 r. w następstwie serii kryzysów żywnościowych z końca lat 90-tych i ma stanowić źródło doradztwa naukowego oraz komunikacji w zakresie zagrożeń związanych z łańcuchem żywnościowym. Urząd został prawnie ustanowiony przez UE na mocy ogólnego prawa żywnościowego - rozporządzenia 178/2002. EFSA zapewnia niezależne wsparcie naukowe, aby wspomóc Europejczyków  w dokonywaniu świadomych wyborów żywieniowych, współpracuje z najlepszymi unijnymi i pozaeuropejskimi naukowcami, którzy na podstawie najnowszych danych dokonują analizy, oceny i doradzają  odnośnie bezpieczeństwa żywności i ewentualnego ryzyka jakie może ona stwarzać dla konsumentów. Poza bezpieczeństwem konsumentów praca EFSA ma również kluczowe znaczenie dla ochrony zwierząt i środowiska przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z łańcuchem żywnościowym. Większość pracy Urzędu jest podejmowana w odpowiedzi na wnioski o wsparcie naukowe ze strony Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE. Doradztwo naukowe EFSA stanowi podstawę unijnych regulacji i przepisów prawa  w dziedzinie bezpieczeństwa żywności.
W połączonym łańcuchu żywnościowym, EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, tak aby obywatele Europy mogli z pełnym spokojem delektować się swoimi posiłkami. Dzięki EFSA żywność może być bezpieczna.

Do kogo adresowana jest kampania?

Kampania skierowana jest do przeciętnego konsumenta w wieku 25-45 lat, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców. Ta część społeczeństwa jest zainteresowana różnymi aspektami dobrego stanu zdrowia, gotowania, aktywnego stylu życia i/lub tematami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, jednakże czasami może czuć się przytłoczona złożonością dostępnych informacji.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/?fbclid=IwAR2KTZjZR4SFJevn548zU2QnmjR1rHJSBxl6vd6nsGJ6PRKSz8-hkBeKMgg#/index-pl

{"register":{"columns":[]}}