W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik Miesiącem Walki z Rakiem Piersi

Od 1985 roku październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchodzonym przez międzynarodowe organizacje prozdrowotne. Dodatkowo w dniu 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To okazja, aby zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę i w razie potrzeby umówić się na badania. W Polsce rak piersi stanowi ok. 23-25% przypadków nowotworów u kobiet. Najczęściej chorują kobiety po 50 r.ż. ale problem dotyczy coraz młodszych kobiet. Wczesne wykrycie raka piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie.

rak_piersi wstążeczka różowa

Badanie piersi

Podstawą profilaktyki jest samodzielne badanie piersi, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli w czasie badania zauważalne są jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Większość zmian wyczuwanych podczas samodzielnego badania jest niegroźna, ale nawet złośliwe nowotwory, wykryte na wczesnym etapie, są w ogromnej większości w pełni wyleczalne.

Co może zaniepokoić podczas samobadania piersi?

  • zmiana wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce,
  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą (zwykle niebolesne),
  • zmiana koloru skóry piersi,
  • wciąganie skóry piersi,
  • pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi,
  • zmiany w obrębie brodawki piersi.

Mammografia

Bardzo często pierwsze etapy rozwoju choroby przebiegają bezobjawowo. Tym ważniejsze jest zatem pilnowanie kalendarza badań profilaktycznych. Jeśli jesteś kobietą w wieku 50-69 lat, pamiętaj o regularnej mammografii, wykonywanej w Polsce bezpłatnie i bez skierowania. To metoda, która daje wymierne rezultaty w wykrywaniu wczesnych stadiów choroby i znacząco wpływa na zmniejszenie liczby zgonów. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, umieralność zmniejszyła się o 25-30%!

Jeśli w ciągu ostatnich dwóch lat (lub roku, o ile masz pisemne wskazanie do częstszych badań) nie wykonywałaś mammografii, po prostu zgłoś się do poradni i ustal termin badania. Jeżeliw twojej okolicy nie ma poradni stacjonarnej, możesz zbadać się w mammobusie. Na badanie weź ze sobą dokument tożsamości i zdjęcia z poprzednich mammografii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie GIS, w tym listę poradni stacjonarnych oraz informacje o przyjazdach mammobusu do twojej miejscowości..

Akcje prozdrowotne w szkołach ponadpodstawowych

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie zorganizowali punkty informacyjne w dwóch szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu wejehrowskiego: w dniu 13.10.2022 w PZS w Redzie oraz w dniu 18.10.2022 w Niepublicznej Szkole Rzemiosła w Wejherowie.

W przygotowanym punkcie informacyjnym udzielano informacji jak wykonywać samobadanie piersi, w jakim celu i czego się spodziewać i co dalej zrobić, można było poćwiczyć samobadanie piersi na fantomie, uzyskać porady i wskazówki dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych, zakaźnych i cywilizacyjnych, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi, wykonać symulację stanu nietrzeźwości przy użyciu alkogogli. Ponadto można było zaopatrzyć się w materiały edukacyjne dotyczące:

  • dopalaczy, tytoniu,
  • HIV, HCV, i innych chorób przenoszonych drogą płciową,
  • profilaktyki raka piersi,
  • czerniaka i badania znamion, wpływu prom. UV,
  • suplementów diety (kampania EFSA),
  • skutków nadużywania antybiotyków.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}