Uwaga Kleszcze!
Najczęściej kleszcze można spotkać w lesie, w parku, ale ostatnio coraz częściej zamieszkują również miasta. Mogą czekać zarówno przy ścieżce w trawie, jak i na krzaku, by cierpliwie wypatrywać swojego przyszłego żywiciela. Mimo że nie mają oczu, potrafią wyczuć ciepło. Rozgrzane ciało i zapach potu są wyczuwalne i wyjątkowo atrakcyjne dla kleszczy. Wystarczy jedna chwila, by zdążyły wspiąć się po nodze w poszukiwaniu odpowiedniego do ukąszenia miejsca na skórze. Sezon na te pasożyty zaczyna się na przełomie marca i kwietnia, ze szczytem w okolicy czerwca i września. Trwa aż do listopada.
Samo ugryzienie kleszcza nie jest groźne. Niebezpieczeństwo stanowią jednak choroby, które kleszcze mogą przenosić, a konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniające poruszanie – to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji chorób odkleszczowych. Kleszcze przenoszą różne drobnoustroje wywołujące choroby, w tym wirusy, takie jak wirus KZM Kleszczowego Zapalenia Mózgu, a także bakterie wywołujące boreliozę. W naszym kraju najczęstszą chorobą wywoływaną przez te pasożyty jest borelioza.
Współczesne zdobycze medycyny są tylko częściowo skuteczne przeciwko obu tym chorobom. W przypadku KZM leczenie nie ma żadnego zastosowania po wystąpieniu choroby, ale dostępne są skuteczne szczepionki, aby temu zapobiec. W przypadku boreliozy jest dokładnie odwrotnie: chorobę można skutecznie leczyć antybiotykami, ale obecnie nie istnieje zatwierdzona szczepionka umożliwiająca zapobieganie zachorowaniu.
Jak się zabezpieczyć?
- Unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach – nie tylko w lesie, ale również na łąkach, a także w miejskich parkach
- Oprócz wytrzymałych butów i odzieży chroniącej całą powierzchnię ciała, warto zaopatrzyć się w repelent – spray odstraszający owady i kleszcze.
- Ponieważ pokłucie przez kleszcza zwykle pozostaje niezauważone (jest bezbolesne a kleszcz bardzomały), powinniśmy przeglądać ciało i włosy po każdym spacerze na świeżym powietrzu.
- Ponadto można zabezpieczyć się poprzez szczepienie, chroniące przed wirusem KZM, przenoszonym przez kleszcze. Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), są szczególnie zalecane dla osób, które przebywają na terenach o nasilonym występowaniu kleszczowego zapalenia mózgu, w tym dla osób uprawiających aktywność poza pomieszczeniami, np. biegaczom.
- Gdy zauważysz kleszcze - wskazane jest jak najszybsze usunięcie kleszcza, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą, którą ten pasożyt może przenosić.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wie
Materiały
Gdzie możesz spotkać kleszczaGdzie_możesz_spotkać_kleszcza_TT.png 1.08MB Jak uchronić się przed kleszczem?
Jak_uchronić_się_przed_kleszczem_TT.png 1.01MB Jak usunąć kleszcza?
Jak_usunąć_kleszcza_TT.png 0.66MB Miejsca żerowania kleszcza
Miejsca_żerowania_TT.png 0.21MB Gdzie żyją kleszcze?
bf7f5322-9a53-4054-b3f8-2f6bc2b98a60.jpg 1.14MB