Bezpieczne grzybobranie
12.09.2021
W trosce o zdrowie i życie mieszkańców powiatu wołomińskiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wołominie podaje podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania:
-
Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
-
Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek, ważną cechą pozwalającą na stwierdzenie czy mamy do czynienia z muchomorem sromotnikowym jest obecność pochwy przy nasadzie trzonu tego grzyba.
-
Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.
-
Należy unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – niektóre gatunki śmiertelnie trujące mają przyjemny, słodkawy smak).
-
Należy zbierać grzyby w przewiewne koszyki np. wiklinowe, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów.
-
Nie należy zbierać grzybów w okolicach dużych zakładów produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu - grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
-
W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady grzyboznawcy.
Amatorów grzybobrania chcących się upewnić, czy zebrane grzyby są bezpieczne dla zdrowia, zapraszamy na bezpłatną poradę grzyboznawcy od poniedziałku do piątku do siedziby
Powiatwej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wołominie, ul. Legionów 78 w godz. 7:30-15:00.
Grzyboznawca również jest dostępny pod numerem telefonu:
888 527 793
Pamiętajmy, że grzyby do oceny należy dostarczyć w całości, nienaruszone z korzeniem.