W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania Sekcji

SEKCJA HIGIENY ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA

  1. Sekcja Higieny Żywności i Żywienia poniżej przedstawia zakres realizowanych zadań zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego, które obejmują m.in.:

     

    1. Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem prawidłowych warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

    2. Prowadzenie działań kontrolnych w zakładach w zakresie przestrzegania wymagań prawnych oraz warunków sanitarnohigienicznych i ich wyposażenia w procesie produkcji
    i obrocie żywnością, ze szczególnym uwzględnieniem tych zakładów, w których występują zdarzenia niezgodne z wymaganiami prawa żywnościowego na podstawie zgłaszanych interwencji do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołominie.

    3. Ocenę jakościową posiłków oraz sposób żywienia w zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego na podstawie prowadzonej dokumentacji żywieniowej, w tym w jednostkach systemu oświaty.

    4. Podejmowanie działań dotyczących powiadamiania o niebezpiecznej żywności,
    o niebezpiecznych materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w ramach sieci systemu RASFF tj. Rapid Alert System for Food and Feed tzn. System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach, w szczególności sprawności przepływu informacji z innymi państwowymi organami kontroli.

    5. Prowadzenie współpracy z innymi Organami urzędowej kontroli żywności, w szczególności z Inspekcją Weterynaryjną, jak również realizowanie ustaleń zawartych w porozumieniu
    z Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w zakresie nadzoru nad produkcją pierwotną.

    6. Prowadzenie na bieżąco bazy danych obiektów branży żywnościowej będących pod nadzorem PPIS w Wołominie.

    7. Prowadzenie wzmożonego nadzoru nad targowiskową sprzedażą mięsa i jego przetworów m.in. na targowiskach, z uwagi na występowanie ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie powiatu wołomińskiego.

    8. Prowadzenie działań we współpracy z innymi służbami w celu wyeliminowania nielegalnych punktów sprzedaży żywności zlokalizowanych na targowiskach na terenie powiatu wołomińskiego.

    9. Przeprowadzanie dochodzenia wspólnie z Sekcją Epidemiologii w przypadku zatruć pokarmowych oraz opracowywanie dokumentacji w tym zakresie.

    10. Opracowywanie decyzji w sprawie zatwierdzenia zakładów, które produkują lub wprowadzają do obrotu żywność, decyzji nakazujących wykonanie obowiązków w celu poprawy stanu sanitarnego, wydawania zaświadczeń o wpisie do rejestru zakładów będących pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Wołominie, rejestracji oraz wydawania zatwierdzenia obiektów lub urządzeń ruchomych i tymczasowych, dla podmiotów, które produkują lub wprowadzają do obrotu żywność z tych obiektów lub urządzeń, rejestracji urządzeń dystrybucyjnych, oraz prawidłowości ich znakowania, dla podmiotów, które produkują lub wprowadzają do obrotu żywność z tych urządzeń.

    11. Współpracę z innymi Sekcjami PSSE w Wołominie m.in. w opiniowaniu projektów nowo budowanych obiektów żywieniowo-żywnościowych we współpracy z Sekcją Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego, w  opracowaniach ognisk zatruć pokarmowych we współpracy z Sekcją Epidemiologii, przeprowadzanie prelekcji/wykładów w ramach szerzenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa żywności we współpracy z Sekcją Oświaty Zdrowotnej
    i Promocji Zdrowia

    12. Pobieranie próbek środków spożywczych, materiałów i wyrobów przeznaczonych
    do kontaktu z żywnością do badań laboratoryjnych w ramach urzędowej kontroli i monitoringu na podstawie wytycznych otrzymanych od Głównego Inspektora Sanitarnego.

    13. Rozpatrywanie skarg, wniosków i interwencji konsumentów.

    14. Współpracę w Zespole Zarządzania Kryzysowego na terenie powiatu wołomińskiego
    w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności.

     

    Na terenie powiatu wołomińskiego nadzorem sanitarnym objęte są obiekty prowadzące działalność żywnościowo-żywieniową, obiekty mające pośrednio wpływ na jakość zdrowotną żywności (określone jako wytwórnie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu
    z żywnością) oraz miejsca obrotu materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu
    z żywnością.

     

    Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją statystyczną obiekty żywnościowo-żywieniowe dzieli się następująco:

     

    1. Obiekty produkcji żywności (m.in. wytwórnie i automaty do lodów, piekarnie, ciastkarnie, przetwórnie owocowo-warzywne, zakłady garmażeryjne, wytwórnie napojów bezalkoholowych, wytwórnie wyrobów cukierniczych, wytwórnie substancji dodatkowych, produkcja pierwotna, produkcja w warunkach domowych).

    2. Obiekty obrotu żywnością (sklepy, w tym super i hipermarkety, kioski sprzedające mięso
    i środki spożywcze, w tym kioski na targowiskach, magazyny i hurtownie, obiekty ruchome
    i tymczasowe typu food-trucki, przyczepy gastronomiczne itp., środki transportu).

    3. Obiekty żywienia zbiorowego otwartego (restauracje oraz zakłady małej gastronomii – tj. zakłady przygotowujące posiłki na bazie półproduktów i wyrobów gotowych podlegających jedynie obróbce termicznej).

    4. Zakłady żywienia zbiorowego zamkniętego (stołówki pracownicze, stołówki w zakładach pracy, bloki żywienia w szpitalach, bloki żywienia w domach opieki społecznej, stołówki m.in. w żłobkach i domach małego dziecka, szkolne, przedszkolne, w domach dziecka i młodzieży, koloniach i półkoloniach, w zakładach specjalnych i wychowawczych, zakłady usług cateringowych itp.).

    5. Wytwórnie i miejsca obrotu materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu
    z żywnością.

     

    Ogółem wg stanu na dzień 31.12.2022 r. na terenie powiatu wołomińskiego zarejestrowanych jest 2364 obiektów żywnościowo-żywieniowych (tj. o 210 obiektów więcej niż w 2021 roku). Najliczniejszą grupę zakładów żywnościowo-żywieniowych na terenie powiatu wołomińskiego (podobnie jak w latach ubiegłych) stanowią obiekty obrotu żywnością (61%). Następną grupę stanowią zakłady żywienia zbiorowego otwartego i zamkniętego – odpowiednio 15% i 14%. Najmniej liczną grupę stanowią zakłady produkcji żywności 9%. Struktura poszczególnych grup obiektów w ogólnej liczbie nadzorowanych zakładów przedstawiono na wykresie nr 1.

     

     

    Do corocznej oceny sanitarnej zakładów przeprowadzanej przez pracowników Sekcji Higieny Żywności i Żywienia w ramach sprawowanego bieżącego nadzoru sanitarnego zalicza się:

     

    1. Bieżące kontrole sanitarne, w tym kontrole interwencyjne.

    2. Ocenę stanu sanitarnego, według ujednoliconego systemu ocen (arkusza oceny zakładu) tzw. urzędowe kontrole żywności zgodnie z harmonogramem planowanych kontroli na dany rok.

    3. Kontrole sanitarne sprawdzające, mające na celu weryfikację wykonania decyzji administracyjnych nakazujących poprawę stanu technicznego oraz sanitarnohigienicznego kontrolowanych obiektów.

    4. Ocenę jakości zdrowotnej żywności na podstawie badań laboratoryjnych próbek pobranych w obiektach produkujących i wprowadzających żywność do obrotu (zgodnie z planem pobierania próbek do badań żywności w ramach urzędowej kontroli i monitoringu).

{"register":{"columns":[]}}