W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagrożenia w fontannach

23.05.2024

Legionella

Zbliżaja się okres letni, a tym samym wzrasta  ryzyko namnażania się bakterii z rodzaju Legionella
w zbiornikach i instalacjach wodociągowych. Zjawisko to spowodowane jest występowaniem wysokich temperatur, a ryzyko jest wyższe w obiektach, w których w trakcie użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny.

W sezonie letnim, na szczególną uwagę zasługują obiekty o funkcji dekoracyjnej, w których w wyniku rozprysku powstaje mgła wodna np. fontanny, fontanny typu ,,dry-plaza”, ściany wodne, a także spryskiwacze ogrodowe, systemy chłodzące oraz systemy nawilżania powietrza.  

W obiektach takich woda krąży w obiegu zamkniętym, co może sprzyjać namnażaniu się mikroorganizmów w tym bakterii z rodzaju Legionella.

Zanieczyszczenie instalacji wody pałeczkami Legionella  może stanowić zagrożenie zakażenia tą bakterią. Legionella to bakterie, które występują w wodzie, rozmnażają się w temperaturze 20-500C i wywołują  chorobę zwaną Legionelozą.

Legioneloza to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych, nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych.
Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody
. Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

W celu zminimalizowania ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella w systemach wodnych należy:

  • przeprowadzać czyszczenie i dezynfekcję instalacji oraz zbiorników magazynujących wodę;
  • utrzymywać temperaturę wody zimnej w zbiornikach i sieciach wodociągowych poniżej 200 C.
  • sprawdzać czy modyfikacja lub nowa instalacja w systemie wodociągowym jest  poprawna i czy  nie powstały tzw. martwe odnogi, zamknięte końce w których może nastąpić stagnacja wody.

Przy obiektach wodnych np. typu fontanny, kurtyny wodne POWINNA być w widocznym miejscu umieszczona informacja o tym, że woda taka nie jest przeznaczona do spożycia przez ludzi ani do kąpieli.

Dodatkowe informacje, do zapoznania, znajdują się na stronach internetowych GIS, Ministerstwa Zdrowia, WSSE we Wrocławiu, PSSE w Wołowie oraz NIZP-PZH.

{"register":{"columns":[]}}