31 maja przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu – w 2022 r. pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”
31 maja przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu – w 2022 r. pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”
Każdego roku 31 maja Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę społeczności świata na skutki zdrowotne i społeczne, związane z paleniem tytoniu, zachęcając tym samym do ograniczenia jego konsumpcji.
W bieżącym roku WHO zwraca szczególną uwagę na aspekt ochrony zasobów naturalnych naszej planety w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej ludzi. „Nasza planeta – nasze zdrowie”. Od stylu życia każdego z nas zależy kondycja Ziemi. Dbajmy, aby jej cenne zasoby mogły służyć kolejnym pokoleniom.
Światowy Dzień Bez Tytoniu to także okazja do wskazania jak bardzo produkcja i użytkowanie tytoniu oraz e-papierosów zanieczyszczają środowisko.
-
Szacuje się, że od lat 70. XX wieku z powodu tytoniu na całym świecie utracono około 1,5 miliarda hektarów lasów (głównie tropikalnych), co przyczyniło się do nawet 20% rocznego wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
-
Do uprawy tytoniu wykorzystuje się też żyzne grunty, które mogłyby posłużyć do produkcji żywności roślinnej, zmniejszając skalę głodu na świecie.
-
Obecnie powszechnie wiadomo, że filtry papierosowe (niedopałki) należą do najbardziej zanieczyszczających i toksycznych substancji występujących w zbiornikach wodnych. Rozkład niedopałka papierosa zajmuje około 10 lat, co daje czas na wypłukanie nikotyny i substancji chemicznych do otaczających ekosystemów.
-
Utylizacja wkładów i baterii do e-papierosów stanowi poważny problem środowiskowy. Większość elementów nie nadaje się do ponownego użycia ani recyklingu i trafia do środowiska.
-
Uprawa tytoniu wyczerpuje poziom wód gruntowych. Cały cykl życia jednego papierosa wymaga około 3,7 litra wody, co obejmuje uprawę, produkcję, dystrybucję, użytkowanie i utylizację. Przeciętny palacz mógłby zaoszczędzić do 74 litrów wody dziennie, gdyby rzucił palenie.
Rocznie:
-
około 200 000 hektarów ziemi jest wylesianych pod uprawę i suszenie tytoniu
-
prawie 84 miliony ton CO2 emituje produkcja tytoniu. To odpowiednik 280 000 rakiet wystrzeliwanych w kosmos
-
4,5 biliona niedopałków zaśmieca i zanieczyszcza środowisko
Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumpcyjne.
Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę! Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja!
Rzuć palenie dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety!
31 maja jest dniem kończącym obchody Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem (25-31 maja 2022 r.) Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory, najczęściej na raka płuca. Palenie tytoniu odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę.
Paląc papierosy znacząco zwiększamy również ryzyko zachorowania na raka gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz na białaczkę.
Nie pal! Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
Zadbaj, aby twoje środowisko domowe i miejsce pracy były wolne od dymu tytoniowego.
Chcesz rzucić palenie?
Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – 801 108 108, 22 211 80 15
od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-21:00, w soboty w godzinach 9:00-15:00
Napisz e-mail: biuro@jakrzucicpalenie.pl, w tytule wpisz „Konsultacja”, a w treści dane do kontaktu: imię, numer telefonu oraz preferowany dzień i godzinę kontaktu.
Poczytaj http://jakrzucicpalenie.pl/
materiały źródłowe:
https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022
https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/
https://planujedlugiezycie.pl/index.php/nowotwor-pluca/