W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 21-27 kwietnia 2024 r. w Regionie Europejskim Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień.

tło w kolorowe sześciany (zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy, cielisty), pośrodku trzy grafiki, w kolejności od lewej strony zdjęcia mamy i małego dziecka, kolejno logo Europejskiego Tygodnia Szczepień, zdjęcie starszej kobiety i młodego mężczyzny - napis w języku angielskim "szczepienia chronią wszystkie pokolenia"

Celem obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień jest promowanie znaczenia szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym i ochronie życia wszystkich pokoleń, zarówno dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Globalna popularyzacja szczepionek w drugiej połowie XX wieku jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. Kampanie szczepień pozwoliły wyeliminować ospę prawdziwą, prawie pokonać polio i zapewnić przeżycie i rozwój większej liczbie dzieci niż kiedykolwiek wcześniej.

Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień akcentują również zbliżającą się 50. rocznicę inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI). Realizowane od 1974 r. przedsięwzięcie ma na celu zapewnienie równego dostępu do ratujących życie szczepionek dla każdego dziecka, niezależnie od jego położenia geograficznego lub statusu społeczno-ekonomicznego. Początkowo program koncentrował się na zapewnieniu ochrony dzieciom przed sześcioma zakaźnymi jednostkami chorobowymi – przed gruźlicą, błonicą, tężcem, krztuścem, polio i odrą. Obecnie liczba ta wzrosła do 13. powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia oraz 17. dodatkowych szczepionek z zaleceniami w określonych warunkach, np.: przeciw żółtej gorączce, japońskiemu zapaleniu mózgu czy przeciw cholerze.
Obecnie każdy kraj na świecie ma opracowany program szczepień ochronnych, uwzględniając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.
Minionych 5 dekad to ogromny postęp wakcynologii - opracowanie i wprowadzenie szczepionek przeciw Haemophilus influenzae typu b, meningokokom, pneumokokom, rotawirusom, HPV, półpaścowi czy COVID-19.
Szczepionki są powszechnie uznawane za jedne z najbezpieczniejszych, najbardziej opłacalnych i skutecznych interwencji w zakresie zdrowia publicznego, które zapobiegają zgonom i poprawiają jakość życia, od niemowlęctwa do dorosłości.

Zaufaj nauce, zaufaj szczepieniom, korzystaj z wiarygodnych informacji o szczepieniach.
Portal Szczepienia.info https://szczepienia.pzh.gov.pl/ prowadzony przez Ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny PIB to sprawdzone źródło rzetelnej wiedzy.
#SzczepionkiChroniąPokolenia
#OchronaPokoleń
#SzczepionkiRatująŻycie

Materiały

Przewodnik po szczepieniach ochronnych dla rodziców małych dzieci
Przewodnik-po-szczepieniach-ochronnych-dla-rodzicow-malych-dzieci.pdf 1.83MB
Przewodnik po szczepieniach dorosłych dla pacjentów
szczepienia​_doroslych​_pacjent.pdf 1.74MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}