W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2023

23-29 kwietnia 2023 r. Europejski Tydzień Szczepień

szczepienia od narodzin po dorosłe życie

W dniach od 23 do 29 kwietnia Region Europejski Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Europe) obchodzi Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week). To okazja do rozmowy o szczepieniach ochronnych, zwiększenia świadomości społecznej, jak wielkie znaczenie mają szczepienia w zapobieganiu chorobom i ochronie życia. Tegoroczna kampania ma na celu zwiększenie odsetka populacji poddanej szczepieniom, a także eliminowanie nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych, jakim są szczepienia. Pandemia COVID-19 była czasem, który przyczynił się do globalnego spadku liczby osób poddanych szczepieniom, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

W Europejskim Tygodniu Szczepień Eksperci podkreślą kluczowe znaczenie nadrabiania niezrealizowanych/przegapionych dawek szczepień oraz potrzebę wzmacniania społecznej akceptacji i motywacji do szczepień, jako metody zapobiegania chorobom na każdym etapie życia.

Nadal ważne jest akcentowanie potrzeby szczepienia przeciwko COVID-19, zwłaszcza wśród grup szczególnie narażonych na ciężki przebieg czy powikłania po przechorowaniu.

Każda dawka ma znaczenie. Liczy się czas.

  • W krajach opracowywane są Programy Szczepień Ochronnych (PSO), tzw. Kalendarze szczepień, które mają na celu zapewnienie, że każde dziecko, czy osoba dorosła są chronione przed potencjalnie poważnymi chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, w momencie, kiedy najbardziej tego potrzebują.
  • Krajowe programy szczepień ochronnych dzieci opierają się na tym, jak ich układ odpornościowy reaguje na szczepionki w różnym wieku i kiedy są one najbardziej zagrożone chorobą.
  • W przypadku wielu chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, do uzyskania optymalnej ochrony potrzebna jest więcej niż jedna dawka szczepionki. Każda dawka w schemacie szczepień jest tak zaplanowana w czasie, aby stworzyć lub utrzymać ochronę organizmu na odpowiednim poziomie. Pominięcie lub opóźnienie którejkolwiek dawki zwiększa ryzyko infekcji i poważnej choroby.
  • Wiele dzieci w Regionie Europejskim WHO nie posiada aktualnych szczepień, zgodnie z zaleceniami zawartymi w programach szczepień ich krajów.
  • Od początku pandemii COVID19 ponad 1,2 mln dzieci w Regionie Europejskim WHO nie otrzymało szczepienia chroniącego przed odrą, świnką, różyczką (MMR).
  • Odra jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, a liczba jej przypadków wzrasta w Regionie Europejskim WHO.
  • Liczy się czas, więc należy realizować program szczepień ochronnych zgodnie z opracowanym przez Ekspertów kalendarzem, jak najszybciej uzupełnić brakujące dawki.
  • Każda dawka szczepionki ma znaczenie, by chronić Ciebie i Tych, których kochasz.

#EveryDoseCounts #TimingMatters

Rozmawiajmy o szczepieniach ochronnych.

  • Każdy ma prawo do wątpliwości. Czasami potrzebuje porady, czy weryfikacji treści usłyszanych od kogoś, przeczytanych w Internecie.
  • Zrozumienie znaczenia szczepień może uratować Twoje życie lub życie Kogoś, kogo kochasz. Porozmawiaj o szczepieniach ze swoim Lekarzem, korzystaj z wiarygodnych źródeł aby poznać fakty.
  • Rozmowy o szczepieniach między rodzicami/opiekunami dzieci, szczególnie tych najmłodszych, a pracownikami ochrony zdrowia budują zaufanie i motywację do przestrzegania zaleceń i schematów szczepień.
  • Warto, aby kobiety planujące ciążę / będące w ciąży uzyskiwały kluczowe informacje dotyczące zdrowia potomstwa; zapoznając się z obowiązującym programem szczepień, dostosowanym do etapu życia dziecka.
  • Szczepionki chronią wszystkich: dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze. Chroń siebie, swoją rodzinę i najbliższą społeczność, będąc na bieżąco ze swoimi szczepieniami.

#vaccinationconversation

Z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii w 2007 roku rozpoczął działanie Portal informacyjny Szczepienia.info https://szczepienia.pzh.gov.pl

Zgodnie z planem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) utworzenia sieci portali informujących o bezpieczeństwie szczepień w różnych językach europejskich (Vaccine Safety Network) powstała polskojęzyczna baza wiedzy dla odbiorcy ogólnego i profesjonalistów medycznych.

Portal posiada akredytację WHO i został dodany do listy stron internetowych, polecanych jako informujące o szczepieniach w sposób rzetelny i wiarygodny. Portal jest również wymieniany jako wiarygodne źródło informacji na Europejskim Portalu Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Na portalu Szczepienia.info przekazywane są wiarygodne, oparte na faktach naukowych informacje zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z występowaniem działań niepożądanych po szczepieniu.

Portal Szczepienia.info jest zintegrowany także z kanałami mediów społecznościowych.

Zachęcamy do korzystania!

#SzczepionkiDziałają #ChrońmyRazem #EuropejskiTydzieńSzczepień2023

Żródło:

https://www.who.int/europe/news-room/events/item/2023/04/23/default-calendar/european-immunization-week-2023

https://szczepienia.pzh.gov.pl

tłumaczenie informacji źródłowych WHO z wykorzystaniem DeepL

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}