W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ferie zimowe - informacje dla Rodziców i Organizatorów wypoczynku

Zbliżają się ferie zimowe, a wraz z nimi czas organizacji wypoczynku dla naszych dzieci. Dla wielu rodziców i opiekunów to okres, w którym muszą zadbać o to, aby ich pociechy miały zaplanowane, bezpieczne zajęcia podczas przerwy od obowiązków szkolnych. Już dziś warto zastanowić się jak zagospodarować czas wypoczynku maluchów.

zdjęcie z wyciągiem narciarskim zimą i narciarzami w tle, na pierwszym planie dziecko na nartach w pozycji zjazdu pługiem bez kijków, z niewysokiego wzniesienia

źródło: pixabay.com

Ferie dają odpoczynek od zajęć lekcyjnych, umożliwiają aktywność jak i dają możliwość rozwoju intelektualnego poprzez formę odpowiednio dobranych zabaw.

  • Na co warto zwrócić uwagę organizując zajęcia dzieciom?
  • Jakie wymagania sanitarne powinien spełniać organizator wypoczynku, aby ten był bezpieczny dla dzieci?
  • Co powinni wiedzieć rodzice i opiekunowie zanim zdecydują się zapisać dziecko na wypoczynek zimowy?

Oto kilka ważnych wskazówek.

Dla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie i życie swojego dziecka. Planując wypoczynek zimowy, z pewnością w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy dziecko będzie spędzać wolny czas na organizowanym przez zewnętrznego organizatora wyjeździe – obozie, kolonii, czy zajęcia odbywać się będą w miejscu zamieszkania pod opieką rodzica. Jeśli nie planujesz wyjazdu dziecka na ferie, warto zorientować się jakie atrakcje zapewnione są w Twojej okolicy. Ferie w mieście wcale nie muszą być nudne. Jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że czas ferii zimowych upłynie przyjemnie i da dziecku dużo satysfakcji. Do najbardziej popularnych atrakcji dla dzieci w tym okresie można zaliczyć zajęcia spędzane na lodowisku, basenie, czy na sali zabaw, gdzie dzieci mogą aktywnie spędzać czas oraz integrować się z innymi rówieśnikami. Jest wiele miejsc takich jak miejskie hale sportowe, czy boiska sportowe, które umożliwiają czynny wypoczynek. Dobrym pomysłem są także długie spacery z dzieckiem, które pozwolą nie tylko poznać okolicę, jej zabytki, historię, ale jednocześnie zacieśnić więzi rodzinne.

Jeśli jednak nie planujesz wspólnego czasu z maluchem np. w kinie czy wspólnej zabawie na śniegu (sanki, spacery, itp.) i decydujesz się wysłać swoją pociechę na kolonię lub obóz, zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy organizator, który ma przejąć opiekę nad Twoim dzieckiem, zgłosił wypoczynek przez system teleinformatyczny w bazie wypoczynku. To bardzo ważne, ponieważ daje pewność, że wypoczynek zorganizowany jest przez podmiot, który podlega nadzorowi przez Kuratora Oświaty. Aby to sprawdzić wystarczy odwiedzić stronę internetową https://wypoczynek.men.gov.pl/, gdzie wpisując dane (np. nazwę organizatora, miejscowość wypoczynku, datę), dowiemy się, czy wypoczynek, którym jesteśmy zainteresowani został zgłoszony przez organizatora i pozytywnie zarejestrowany w bazie wypoczynku. Ta weryfikacja, to podstawowy, ważny krok, ponieważ możemy mieć pewność, że organizator przeszedł pomyślnie etap rejestracji, a zatem dopełnił wszystkich ważnych elementów związanych z wypoczynkiem.

To jednak nie wszystko, jeśli masz taką możliwość, to warto sprawdzić jakie warunki higieniczne panują w miejscu, gdzie odbywać się będą zajęcia dla Twojego dziecka. Czy jest czysto, czy kadra pedagogiczna i opiekuńcza ma odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi. Można to zweryfikować w bezpośredniej rozmowie z organizatorem, który powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wątpliwości. Możesz również zasięgnąć opinii na temat organizowanego wypoczynku u innych rodziców, którzy oddają swoje pociechy na czas ferii do wybranego organizatora. Często ci sami organizatorzy zapewniają opiekę w każde ferie, co buduje zaufanie wśród rodziców.

źródło: pixabay.com

Opieka nad dziećmi to ogromna odpowiedzialność, dlatego decyzja o organizowaniu wypoczynku dla najmłodszych, powinna być przemyślana, odpowiednio zaplanowana i zorganizowana.

Przepisy dotyczące wypoczynku dzieci reguluje Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.), która w rozdziale 9 nakłada podstawowe obowiązki, jakie powinien zapewnić organizator wypoczynku oraz wskazuje szczegółowe kroki podczas rejestrowania takiego wypoczynku. Przepisy określają m.in.:

  • kto może zostać organizatorem wypoczynku;
  • co zapewnia organizator wypoczynku;
  • sposób zgłaszania wypoczynku;
  • inne informacje konieczne do prawidłowego prowadzenia turnusu wypoczynkowego.

Zachęcamy do zapoznania się z tym przepisem.

Jeśli zajęcia dla dzieci prowadzone będą w pomieszczeniach, należy zadbać, aby pomieszczenia te były utrzymywane w czystości, regularnie wietrzone, meble dezynfekowane. Konieczny jest dostęp do bieżącej zimnej i ciepłej wody, należy umożliwić dzieciom dostęp do ubikacji. Szczegółowo warunki jakie powinny spełniać pomieszczenia użyteczności publicznej, zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.). Dostosowanie pomieszczeń do wymogów aktualnych przepisów ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci, ale także zminimalizowanie ryzyka zakażeń.

Ważnym elementem tworzenia wypoczynku dla dzieci, jest dobór kadry pedagogicznej i opiekunów, którzy powinni być właściwie przeszkoleni i posiadać odpowiednie kwalifikacje. Istotną kwestią jest świadomość zasad bezpieczeństwa, a szczególnie umiejętność reagowania w sytuacjach awaryjnych. Dzieci powinny być pod stałą opieką dorosłych, którzy biorą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Kolejny aspekt to zapewnienie dzieciom odpowiedniego wyżywienia. Posiłki powinny być zdrowe, zbilansowane i dostosowane do wieku oraz potrzeb żywieniowych dzieci. Organizator powinien również uwzględniać ewentualne alergie czy nietolerancje pokarmowe uczestników wypoczynku. Należy zadbać, aby dzieci otrzymywały pełnowartościowe posiłki, które zapewnią im energię do aktywnego spędzania czasu, także na świeżym powietrzu w warunkach zimowej aury. Organizatorzy wypoczynku najczęściej wybierają firmy działające w oparciu żywienie cateringowe. Przed podjęciem współpracy należy jednak sprawdzić, czy firma cateringowa posiada wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Opisane w artykule zagadnienia zwracają uwagę na podstawowe informacje, związane z opieką nad dziećmi w czasie wypoczynku zimowego.  Należy pamiętać, że prowadzenie wypoczynku obarczone jest zawsze ryzykiem nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń losowych, dlatego też organizator winien zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

Ferie zimowe to znakomity czas na zabawę i beztroskę dla najmłodszych ale jednocześnie czas wytężonej uwagi i odpowiedzialności dla osób, które planują zająć się opieką, organizując wypoczynek. Zimowa pora roku może dostarczyć dzieciom niezapomnianych chwil. Zabawa na świeżym powietrzu, spacery, zajęcia w terenie – to duża dawka ruchu, ale także możliwość rozwoju intelektualnego dzieci. Pamiętajmy, aby wyjątkowy czas upłynął miło, przyjemnie, a przede wszystkim w bezpiecznych warunkach. Edukacja to kluczowy element rozwoju młodych ludzi, dlatego czas zimowego wypoczynku można znakomicie wykorzystać na naukę poprzez zabawę – ucząc wielu aspektów życia codziennego oraz komunikacji w społeczeństwie.

Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych ferii zimowych! Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej.

 

{"register":{"columns":[]}}