Program edukacyjny ARS, czyli jak dbać o miłość
Program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych z zakresu profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych substancji psychoaktywnych „ARS, czyli jak dbać o miłość”
Program opracowany jako jeden z elementów Projektu KIK/68 „Profilaktyczny Program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Projekt był współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej. Instytucją realizującą Projekt KIK/68 był Główny Inspektorat Sanitarny.
Autorem programu profilaktycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych „ARS, czyli jak dbać o miłość” jest Pan dr hab. Krzysztof Wojcieszek. Program jest wpisany na listę rekomendowanych interwencji profilaktyki uniwersalnej przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.
Celem głównym programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
Cele szczegółowe programu:
- zwiększenie u uczestników programu umiejętności i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza umiejętności spostrzegania zagrożeń i asertywnego stawiania granic,
- zwiększenie u uczestników programu wiedzy o konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych dla życia rodzinnego i zdrowia prokreacyjnego, i w tym kontekście zmniejszenie wpływu mitów na temat dobroczynnego działania alkoholu na organizm kobiet w ciąży, które utrzymują się w świadomości społecznej.
Adresaci programu:
- uczniowie szkół ponadpodstawowych,
- rodzice, opiekunowie
Program ma wzbudzić u młodzieży refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Odwołuje się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim, jaką jest miłość. Jeśli kochasz to chronisz i dbasz o dobro drugiej osoby. Używki nie pomagają w budowaniu trwałej i zdrowej relacji osobowej. Program ARS oparty jest na kombinacji kilku strategii profilaktycznych (klaryfikowania wartości, modyfikowania błędnych przekonań, rozwijania umiejętności życiowych, budowania więzi ze wspólnotą szkolną/ rodzinną) oraz przekazu istotnych informacji o konsekwencjach zachowań ryzykownych.
Struktura programu:
1. Trzy części aktywizujących zajęć edukacyjnych z młodzieżą – opracowany dla nauczycieli poradnik ze scenariuszami zajęć, prezentacja multimedialna, broszura i ulotka dla uczniów (optymalnie 3 bloki tematyczne, 6 jednostek lekcyjnych):
- część pierwsza – ARS VIVENDI - sztuka życia, poświęcona zagadnieniom konsekwencji używania substancji psychoaktywnych dla zdrowia i życia człowieka,
- część druga – ARS AMANDI - sztuka kochania, poświęcona omówieniu konsekwencji stosowania substancji psychoaktywnych dla różnych aspektów miłości,
- część trzecia – ARS GENERANDI - sztuka rodzenia - dotyczy zagadnienia konsekwencji używania substancji psychoaktywnych da zdrowia prokreacyjnego i zdrowia przyszłego potomstwa.
2. Działania informacyjno-edukacyjne kierowane do rodziców, opiekunów – z wykorzystaniem między innymi broszury im dedykowanej.
Zapraszamy szkoły ponadpodstawowe do współpracy i realizacji programu.
Materiały
Podręcznik dla realizatora program ARS, czyli jak dbać o miłośćARS_Podręcznik_realizatora.pdf 28.25MB Plakat program ARS, czyli jak dbać o miłość
ARS_Plakat.pdf 1.47MB Ulotka dla rodzica program ARS, czyli jak dbać o miłość
ARS_Ulotka_dla_rodzica.pdf 3.81MB Broszura dla ucznia program ARS, czyli jak dbać o miłość
ARS_Broszura_dla_ucznia.pdf 4.76MB Ulotka dla ucznia program ARS, czyli jak dbać o miłość
ARS_Ulotka_dla_ucznia.pdf 0.65MB Ankieta ewaluacyjna po zajęciach dla ucznia program ARS, czyli jak dbać o miłość
ARS_Ankieta_uczeń.pdf 0.08MB