Program edukacyjny „Bieg po zdrowie”
Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla uczniów klas IV szkół podstawowych, ich rodziców, opiekunów „Bieg po zdrowie”
Program przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego – Wydziału Psychologii (dr hab. Kamila Bargiel-Matusiewicz, mgr Rafał Dziurla).
Głównym celem programu jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e-papierosów. Używanie wyrobów tytoniowych nie jest normą i większość ludzi zarówno w Polsce, jak i na świecie nie pali. Program powinien powodować zmianę postrzegania, co jest normą w społeczeństwie, a także wpływać na opóźnianie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Proponowane nauczycielom zajęcia do przeprowadzenia z uczniami są realizowane za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku grupy docelowej.
Adresaci programu:
- dzieci w wieku 9-10 lat – uczniowie klas IV szkół podstawowych,
- rodzice, opiekunowie,
Struktura programu:
1. Scenariusze zajęć z dziećmi:
- Wprowadzenie. Palenie jest niezdrowe
- Jak się nie dać złowić nałogowi?
- Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
- Palenie szkodzi!
- Jak to zrobić, żeby nie palić?
- Jak to zrobić, żeby inni nie palili?
2. Scenariusze dwóch spotkań z rodzicami.
Na realizację niniejszego programu proponuje się przeznaczyć 5–7 godzin zajęć lekcyjnych do przeprowadzenia z dziećmi i 2 godziny na spotkania z rodzicami. Lekcje odbywają się w formie ćwiczeń i dyskusji wzmacniających aktywne uczestnictwo uczniów. Podstawą całego cyklu są przygotowane przez uczniów cztery zadania, które dotyczą różnych aspektów problemu uzależnienia nikotynowego oraz prewencji w tym zakresie. Do każdego z zadań opracowano szczegółowe instrukcje/pomoce dydaktyczne ułatwiające ich wykonanie (między innymi zeszyt pracy ucznia). Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów IV klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów. Autorzy programu opracowali również narzędzia jego ewaluacji, kierowane zarówno do uczniów jak i ich rodziców.
Dostępne są także filmy edukacyjne z udziałem ekspertów, dedykowane rodzicom oraz nauczycielom.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLYixRDBDj79fDMDUYW3GZgwDzVru4becW
Zapraszamy Szkoły Podstawowe do współpracy i realizacji programu.
Materiały
Podręcznik realizatora program Bieg po zdrowieBPZ_Podręcznik.pdf 59.69MB Zeszyt ćwiczeń dla ucznia program Bieg po zdrowie
BPZ_Zeszyt-ćwiczeń-dla-uczniów.pdf 23.35MB Plakaty program Bieg po zdrowie
BPZ_Plakaty.pdf 17.23MB