Suplementy diety
#podokiemsanepidu
Suplementy diety, żywność wzbogacana, preparaty do początkowego żywienia niemowląt, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego podlegają obowiązkowi powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dostęp do elektronicznego formularza powiadomienia znajduje się w zakładce System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej
O kwalifikacji produktu decyduje sam przedsiębiorca, natomiast GIS weryfikuje prawidłowość przyjętej kwalifikacji w oparciu o dane, które zostały mu przedstawione w formularzu powiadomienia i przeprowadza ocenę jakościową oraz ilościową zgłoszonego środka spożywczego.
Podmiot produkujący / wprowadzający m.in. suplementy diety do obrotu handlowego powinien złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów lub o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów we właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Wniosek o zatwierdzenie i wpis do rejestru zakładów powinien złożyć podmiot, który zamierza rozpocząć produkcję suplementów diety, otworzyć sklep (sprzedaż stacjonarna) lub wprowadzać do obrotu suplementy diety np. w klubach sportowych i w siłowniach;
- Wniosek o wpis do rejestru zakładów składa się w przypadku prowadzenia działalność gospodarczej w zakresie pośrednictwa w sprzedaży żywności „na odległość” (sprzedaży wysyłkowej), w tym sprzedaży przez Internet (strony internetowe oraz portale sprzedażowe).
Suplement diety to środek spożywczy, nie produkt leczniczy!
Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety i przeznaczony jest dla osób zdrowych, natomiast produkt leczniczy (lek) to substancja lub połączenie substancji przeznaczone do leczenia chorób u ludzi lub zapobiegania tym chorobom. Suplementy diety należy kupować jedynie ze sprawdzonych źródeł i zachować szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej. Suplementy diety mogą być zbliżone postacią do leków (np. tabletki, saszetki czy syropy), a także wytwarzane przez tych samych producentów. Mogą mieć również podobne nazwy do leków (np. witamina C, witamina B2). Część suplementów diety sprzedawana jest w aptekach. Nie zmienia to faktu, że pozostają środkami spożywczymi.
Chcesz sprawdzić, czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status? Skorzystaj z prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny
Rejestru produktów objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu