W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykonywanie pomiarów hałasu

Komunikat

Informacja dotycząca wykonywania przez jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej pomiarów hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt stały ludzi

W związku z kierowanymi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu wnioskami interwencyjnymi dotyczącymi uciążliwości hałasowych, których źródłem są m.in. urządzenia i instalacje techniczne budynków, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrocławiu informuje, że wnioski tego rodzaju należy kierować bezpośrednio do właściwego miejscowo organu nadzoru budowlanego.

Wnioski w sprawach dotyczących przestrzegania norm hałasu w obiektach budowlanych, które pomimo powyższej informacji, wpłyną do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu będą przekazywane do rozpatrzenia według właściwości organom nadzoru budowlanego w trybie art. 65 § 1 zw. z art. 19 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz w zw. z art. 83 ust. 1 Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.). 

Uzasadnienie:
Powyższe postępowanie wynika ze stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego przedstawionego w piśmie znak: HŚ.NZ.52.29.2024.PS z dnia 22.07.2024 r., w którym zawarto obszerną analizę prawną dotycząca wykonywania przez jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej pomiarów hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt stały ludzi.

W cytowanym piśmie stwierdzono, że przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.) oraz ugruntowane orzecznictwo sądów administracyjnych (np. wyrok NSA z  dnia 4 marca 2015 r. sygn. akt II OSK 1840/13) jednoznacznie przesądzają o właściwości organów nadzoru budowlanego do zapewnienia ochrony zdrowia ludzi przed szkodliwym wpływem ponadnormatywnego hałasu pochodzącego od urządzeń i instalacji technicznych w obiekcie budowlanym oraz prowadzenia postępowania w zakresie usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym budynków powodujących przekroczenia dopuszczalnych norm natężenia hałasu. 

Zgodnie z § 323 ust.1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.) „budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach”. Z kolei art. 5 ust. 2 ustawy Prawo budowlane wskazuje, że „obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej”. Art. 61 pkt 1 cyt. ustawy podkreśla także, że to właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa powyżej, w tym zwłaszcza zapewnić spełnianie wymagań określonych w art. 5 ust. 2, dotyczących m.in.: bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa użytkowania, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych, ochrony środowiska oraz ochrony przed hałasem i drganiami. 

W myśl art. 83 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, do właściwości powiatowego inspektora nadzoru budowlanego należy m.in. stwierdzenie użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów ustawy, kontrola obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania oraz wydawanie decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Art. 66 ust.1 cyt. ustawy wskazuje również na kompetencje organów nadzoru budowlanego, zgodnie z którymi nakazują one, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości (zwłaszcza gdy mogą one zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku) w obiektach budowlanych, określając termin wykonania tego obowiązku. Organy nadzoru budowlanego są uprawnione do tego, aby domagać się od właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego przeprowadzenia kontroli warunków akustycznych i wydania ekspertyzy przez uprawnione do tego osoby oraz zobowiązać ich do usunięcia szkodliwego oddziaływania hałasu.

Reasumując: organami właściwymi do prowadzenia postępowania w przedmiocie usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym budynków polegających na przekroczeniu dopuszczalnych norm natężenia hałasu są organy nadzoru budowlanego. 

{"register":{"columns":[]}}