W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja pierwotna - obowiązki podmiotów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich przypomina podmiotom prowadzącym działalność w ramach produkcji pierwotnej i dostaw bezpośrednich, o obowiązku złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zgodnie z art. 61 i 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Produkcja pierwotna i dostawy bezpośrednie żywności pochodzenia roślinnego

Produkcja pierwotna i dostawy bezpośrednie obejmują produkty pochodzenia roślinnego, takie jak:

  • zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby uprawne, pochodzące wyłącznie z własnych upraw lub hodowli producentów produkcji pierwotnej,
  • również ich transport wewnętrzny w gospodarstwie i ich dalszy transport do zakładu przetwórczego, magazynowanie i postępowanie z produktami (bez znaczącej zmiany ich charakteru),
  • oraz pozostałe surowce pochodzące z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego,
  • sprzedaż małych ilości surowców, czyli produktów produkcji pierwotnej do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego, bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego.

Podstawowe wymagania dla produkcji pierwotnej określa załącznik I rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 852/2004 z dnia 29.04.2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. U. UE L 139 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). W treści załącznika określono ogólne przepisy higieny dla produkcji podstawowej i powiązanych działań.  

Rejestracja zakładów prowadzących produkcję pierwotną lub sprzedaż bezpośrednią.

Organem właściwym w sprawach rejestracji jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wnioski należy składać we właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

We wniosku należy określić m.in. rodzaj i zakres działalności, która ma być prowadzona, w tym rodzaj żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu.

Wzory wniosków określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. 2007 nr 106 poz. 730).
Gotowe wnioski można pobrać również w zakładce Dla klienta - Materiały do pobrania.

Wpis zakładu do rejestru nie podlega opłacie.

Natomiast zgodnie z art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, kto prowadzi działalność w zakresie produkcji lub obrotu żywnością bez złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów podlega karze pieniężnej.

Obowiązki producentów żywności

Gospodarstwa działające na rynku spożywczym, prowadzące produkcję pierwotną roślinną oraz działające w ramach dostaw bezpośrednich, podlegają nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nadzór obejmuje m.in. obowiązek rejestracji działalności, przestrzegania zasad higieny, poświadczenia stanu zdrowia personelu i jakości używanej wody.  

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego, konieczne jest przyjęcie wszystkich możliwych środków w celu zapewnienia konsumenta, że żywność znajdująca się w sprzedaży jest bezpieczna dla zdrowia.

Podkreślić należy także, iż w myśl obowiązującego prawa, to podmioty działające na rynku spożywczym są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne żywności.

Producent środków spożywczych musi zapewnić, że na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji spełniane są właściwe wymogi higieny ustanowione przepisami prawa europejskiego i krajowego.

 

{"register":{"columns":[]}}