Sekcja Bezpieczeństwa Żywienia i Żywności
Kierownik Sekcji mgr Ireneusz Drobnicki
Kontakt z Sekcją:
tel. 748 166 758
tel. 748 166 759
pokój nr 2 i 3, parter
Sekcja Bezpieczeństwa Żywienia i Żywności
Kierownik Sekcji mgr Ireneusz Drobnicki
Kontakt z Sekcją:
tel. 748 166 758
tel. 748 166 759
pokój nr 2 i 3, parter
Do zadań sekcji należy przede wszystkim:
Bezpieczeństwo zdrowotne stanowi jeden z najbardziej istotnych atrybutów żywności. Obecnie w dobie narastających, licznych zagrożeń, do bezpieczeństwa żywności przywiązuje się znaczącą wagę. Żywność musi być bezpieczna dla zdrowia konsumenta, gdyż takie są jego oczekiwania i potrzeby. Zaspokojenie tych potrzeb wymaga określenia jednolitego sposobu postępowania i podejmowania wielu konsekwentnych działań. Najbardziej efektywne jest to wówczas, gdy działania te stanowią spójną i logiczną całość ujętą w jeden konkretny system.
Odzwierciedleniem takich założeń jest właśnie system HACCP.
HACCP jest skrótem od angielskich słów: Hazard Analysis and Critical Control Point System, czyli System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli.
HACCP jest to system, który identyfikuje, ocenia i kontroluje zagrożenia istotne dla bezpieczeństwa i jakości zdrowotnej żywności. Jest to systematyczna metoda prewencyjna mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności.
Metoda HACCP pozwala na:
Stosowanie systemu zakłada spełnienie określonych wymagań wstępnych:
System HACCP działa w oparciu o 7 podstawowych zasad, które nie powinny być rozpatrywane jako reguły, lecz jako zadania do wykonania w celu wdrożenia systemu.
Zasady te przedstawiają się następująco:
Same zasady systemu HACCP nie zawsze pozwalają na wdrożenie systemu w praktyce. W tym celu powinny być podjęte pewne działania przygotowawcze, które w powiązaniu z zasadami systemu określają logiczny ciąg postępowania, jaki powinien być przeprowadzony.
System HACCP może być uważany za plan jakości w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich przypomina podmiotom prowadzącym działalność w ramach produkcji pierwotnej i dostaw bezpośrednich, o obowiązku złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zgodnie z art. 61 i 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Produkcja pierwotna i dostawy bezpośrednie obejmują produkty pochodzenia roślinnego, takie jak:
Podstawowe wymagania dla produkcji pierwotnej określa załącznik I rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 852/2004 z dnia 29.04.2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. U. UE L 139 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). W treści załącznika określono ogólne przepisy higieny dla produkcji podstawowej i powiązanych działań.
Organem właściwym w sprawach rejestracji jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wnioski należy składać we właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
We wniosku należy określić m.in. rodzaj i zakres działalności, która ma być prowadzona, w tym rodzaj żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu.
Wzory wniosków określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. 2007 nr 106 poz. 730).
Gotowe wnioski można pobrać również w zakładce Dla klienta - Materiały do pobrania.
Wpis zakładu do rejestru nie podlega opłacie.
Natomiast zgodnie z art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, kto prowadzi działalność w zakresie produkcji lub obrotu żywnością bez złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów podlega karze pieniężnej.
Gospodarstwa działające na rynku spożywczym, prowadzące produkcję pierwotną roślinną oraz działające w ramach dostaw bezpośrednich, podlegają nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nadzór obejmuje m.in. obowiązek rejestracji działalności, przestrzegania zasad higieny, poświadczenia stanu zdrowia personelu i jakości używanej wody.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego, konieczne jest przyjęcie wszystkich możliwych środków w celu zapewnienia konsumenta, że żywność znajdująca się w sprzedaży jest bezpieczna dla zdrowia.
Podkreślić należy także, iż w myśl obowiązującego prawa, to podmioty działające na rynku spożywczym są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne żywności.
Producent środków spożywczych musi zapewnić, że na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji spełniane są właściwe wymogi higieny ustanowione przepisami prawa europejskiego i krajowego.
ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 852/2004 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/rozporzadzenie-852-2004-w-sprawie-higieny-srodkow-spozywczych-67567156
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002132
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20071060730
{"register":{"columns":[]}}