31 Maja Światowy Dzień Bez Tytoniu
31.05.2024
31 Maja Światowy Dzień Bez Tytoniu
Wciąż zastanawiasz się czy rzucić palenie???
Nie możesz zdecydować o zgaszeniu ostatniego papierosa???
31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.
To dobry dzień, aby wreszcie powiedzieć paleniu NIE!!!
Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym, ani też nic nie wskazuje na to, aby dalsze badania naukowe miały go określić. W 1993 roku środowiskowy dym tytoniowy został zaliczony do kategorii znanych czynników rakotwórczych u ludzi przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, w 2000 roku – przez amerykański Departament Zdrowia i Usług Społecznych, a w 2002 roku – przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO IARC). Ponadto w 2000 roku rząd fiński, w 2001 roku rząd niemiecki, a w 2009 roku Rada UE zaliczyły go do kategorii czynników rakotwórczych w miejscu pracy.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Obliczono również, że przeciętny palacz (mężczyzna) od 17 do 71 roku życia wypala 311 688 papierosów.
Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:
- Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
- Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
- Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.
W Polsce problem uzależnienia od nikotyny dotyczy wielu osób. Część palaczy sięga po e-papierosy. Elektroniczny papieros nie wydziela dymu, ale jego stosowanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Co powinniśmy wiedzieć o e-papierosach?
Co to jest e-papieros?
E-papieros (elektroniczny papieros) jest nowoczesnym urządzeniem, które jest traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Składa się z baterii, elementu grzewczego i miejsca do przechowywania płynu. E-papierosy poprzez podgrzanie płynu wytwarzają aerozol.
Płyn (tzw. liquid) zazwyczaj zawiera:
- nikotynę,
- glikol propylenowy,
- glicerol,
- substancje zapachowe.
Zawartość oczyszczonej nikotyny sprawia, że producenci często zachwalają e-papierosy jako zdrowszą alternatywę dla zwykłych papierosów, które zawierają duże ilości substancji smolistych. Musimy jednak pamiętać, że nikotyna może być szkodliwa dla naszego zdrowia i może uzależniać.
Szkodliwość e-papierosów
Badacze wykazali, że e-papierosy generują kilkukrotnie niższe stężenie szkodliwych substancji niż klasyczne papierosy. Nie oznacza to jednak, że e-papierosy są obojętne dla naszego zdrowia.
W płynach stosowanych do e-papierosów znajdują się m.in. glikol propylenowy i gliceryna. Zaliczamy je do grupy alkoholi. Wykorzystuje się je do produkcji leków i kosmetyków. W związku z tym, że wszystkie substancje zawarte w płynie do e-papierosa są podgrzewane przez grzałkę, naukowcy przebadali właściwości tych związków po podgrzaniu. Według badań wyższa temperatura sprawia, że gliceryna i glikol propylenowy stają się toksyczne.
Płyny stosowane w e-papierosach mogą mieć w swoim składzie również nikotynę, która silnie uzależnia. Z powodu wielu zatruć obecnie maksymalna dozwolona dawka nikotyny to 20 mg/ml.
Dodatkowo płyny zawierają substancje aromatyzujące.
Naukowcy udowodnili, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym są bardziej szkodliwe. Najbardziej niebezpieczne są dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.
Badania American Heart Association (AHA) wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60%, a także udarów i zawałów serca o 71% w porównaniu do osób niepalących.
Do skutków ubocznych palenia e-papierosów zaliczamy:
- zwężenie dróg oddechowych (w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa),
- wzrost ciśnienia krwi,
- przyspieszenie bicia serca,
- zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych.
https://archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/szkodliwosc-palenia-tytoniu/