W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszawica

31.01.2024

wszawica_zdj

Wszawica

 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia „wszawica jest zaliczana do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych”. Dlatego też niezbędne jest podjęcie współpracy pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami oraz pielęgniarką szkolną. Wszawica pozostaje istotnym problemem higienicznym i może
w pewnych przypadkach być sygnałem zaniedbań opiekuńczych rodziców lub opiekunów
w stosunku do dziecka, co nie może być lekceważone. Dyrektor placówki zarządza kontrolę (wykonywaną przez pielęgniarkę lub osobę upoważnioną) czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie, w klasie z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna
w wydzielonym pomieszczeniu). O terminie planowanej kontroli higienicznej należy powiadomić rodziców lub opiekunów dzieci. W przypadku uporczywego uchylania się rodziców lub opiekunów dziecka od działań mających na celu ochronę jego zdrowia i dbałość o higienę oraz jeżeli rodzice zgłaszają trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor placówki obowiązany jest zawiadomić pomoc społeczną. We współpracy udzielają rodzicom i opiekunom niezbędnej pomocy.

 

Więcej informacji:

Wstydliwy problem – wszawica - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Wszawica – leczenie i zapobieganie . Fakty i mity o wszawicy - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Wszawica głowowa - NIZP PZH - PIB

Materiały

wszawica​_ULOTKA​_A5
wszawica​_ULOTKA​_A5.pdf 0.34MB
wszawica​_PLAKAT​_A2
wszawica​_PLAKAT​_A2.pdf 0.76MB
wszawica​_BROSZURA​_A5​_(1)
wszawica​_BROSZURA​_A5​_(1).pdf 2.51MB
{"register":{"columns":[]}}