W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienie przeciw krztuścowi potrzebne w każdym wieku

20.08.2024

Szczepienie przeciw krztuścowi

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie wzywa rodziców/osoby sprawujące prawną pieczę nad osobami małoletnimi do uzupełnienia zaległości w realizacji Programu Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem szczepień przeciw krztuścowi.  

Dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wskazują na niepokojącą tendencję w pierwszej połowie roku. W samym lipcu zarejestrowano ponad 3200 nowych zachorowań, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z poprzednimi latami. 

Pierwsze objawy krztuśca przypominają przeziębienie, a po kilku dniach rozwija się kaszel napadowy, trudno zaczerpnąć powietrza, czasem dochodzi do wymiotów. Choroba wyczerpuje fizycznie (ból mięśni), jak i psychicznie  (brak snu). U niemowląt kaszel ten jest szczególnie niebezpieczny i może prowadzić do poważnych powikłań, w tym uszkodzenia mózgu czy niedowładów.  

Ta zakaźna choroba, przed wprowadzeniem szczepień, była przyczyną śmierci blisko 2000 dzieci rocznie w Polsce. Obecnie, dzięki szczepieniom, liczba ta znacząco spadła, jednak nieszczepione osoby wciąż mogą przechodzić chorobę w bardzo ciężkiej formie. W czerwcu 2024 roku z powodu krztuśca zmarło niemowlę. Dziecko, które nie zdążyło zostać zaszczepione przeciwko tej groźnej chorobie układu oddechowego, ponieważ w Polsce szczepienia przeciwko krztuścowi zaczynają się od siódmego tygodnia życia.  

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie zachęca również kobiety ciężarne do podejmowania dyskusji nt. szczepienia p/krztuścowi w III trymestrze ciąży z lekarzem prowadzącym ciążę. W ten sposób chroniona jest zarówno kobieta, jak i noworodek.  

Obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi dotyczą dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia. U dorosłych jest zalecane, ale nieobowiązkowe. Niestety, ale odporność przeciwko krztuścowi nie utrzymuje się przez całe życie. To jest maksymalnie od 5 do 7 lat po szczepionce, którą przyjęliśmy. Dorośli powinni regularnie raz na 10 lat przyjmować dawkę przypominającą przeciwko krztuścowi. Zachorować można w każdym wieku, a chorobę przechodzić kilka razy w życiu. 

Krztusiec charakteryzuje się wysoką zakaźnością, a jeden nosiciel bakterii może zarazić nawet  
17 osób. W związku z tym, szczepienia stanowią nie tylko ochronę indywidualną, ale również mają kluczowe znaczenie dla ogółu populacji. 

W obliczu rosnącej liczby zachorowań na krztusiec, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  
w Zambrowie apeluje o nielekceważenie zaleceń dotyczących szczepień. Tylko dzięki odpowiedzialnym decyzjom można zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej niebezpiecznej choroby. Zachęcam, aby wykorzystać te ostatnie tygodnie wakacji, kiedy jest dobra pogoda, nie ma dzieci w szkołach na uzupełnienie brakujących szczepień.  

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}