Połowa wakacji 2024 już za nami
31.07.2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze informuje o przebiegu wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży na terenie miasta Zielona Góra i powiatu zielonogórskiego.
_______________________________________________________________
We wszystkich placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie trwania wakacji prowadzone są kontrole sanitarne mające na celu ocenę zapewnienia przez organizatorów wypoczynku bezpiecznych, zdrowych i higienicznych warunków pobytu.
Przeprowadzane kontrole form wypoczynku w miejscu zamieszkania, w formie wyjazdowej i obozów pod namiotami dotyczą następujących obszarów:
- zgłoszenia placówki wypoczynku do Kuratorium Oświaty
- programu wypoczynku
- dokumentacji do celów sanitarno-epidemiologicznych pracowników
- dokumentacji uczestników tj.: kart kwalifikacyjnych uczestników wypoczynku
- zapewnionej opieki wychowawczej i medycznej
- stanu zdrowia uczestników
- warunków mieszkalnych
- warunków do utrzymania higieny osobistej
- warunków do uprawiania sportu i rekreacji
- warunków do gier i zabaw
- mikroklimatu pomieszczeń
- stanu sanitarno-higienicznego budynków, otoczenia i wyposażenia
- palenia tytoniu
- gromadzenia odpadów stałych
- miejsc wykorzystywania do kąpieli /kąpielisk
- terenu /placu zabaw
- prowadzonego żywienia uczestników wypoczynku
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze w trakcie trwania I połowy wakacji dokonali oceny warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na 59 turnusach (46*, 13**) różnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży, przeprowadzając 61 ( 48*,13**) kontroli sanitarnych. W ramach prowadzonego nadzoru nad wypoczynkiem letnim przeprowadzono 2 kontrole z przedstawicielem Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wlkp. i 8 wspólnych kontroli z przedstawicielem Policji.
Ocena wykazała:
- Z wypoczynku skorzystało 1788 (1416*, 372**) uczestników, z tego: 236 (72*;164**) uczestników w formie wyjazdowej i 1552 (1344*, 208**) w miejscu zamieszkania.
- Organizatorzy przygotowali bazy na terenie placówek szkolnych, hoteli, ośrodków sportu, kultury i rekreacji z wykorzystaniem infrastruktury, tj.: sal dydaktycznych, gimnastycznych, świetlic, pokoi hotelowych, boisk sportowych, placów zabaw, stołówek, węzłów sanitarnych.
- Obiekty wypoczynkowo-turystyczne i rekreacyjne zaopatrywane były w wodę z wodociągów publicznych i posiadały pozytywną ocenę jakości wody do spożycia. Placówki objęte nadzorem przygotowane zostały dobrze.
- Stan sanitarno-techniczny skontrolowanych miejsc wypoczynku oceniono, jako dobry. Wszystkie obiekty miały zapewniony stały dostęp do wody bieżącej ciepłej i zimnej i wyposażone były w środki higieny osobistej.
- Uczestnicy wypoczynku posiadali właściwie wypełnione karty kwalifikacyjne uczestnika.
- Kadra pedagogiczna, medyczna i administracyjno-gospodarcza posiadała aktualne badania lekarskie.
- Dla uczestników wypoczynku organizatorzy przygotowali gry, zabawy, zajęcia sportowe na salach gimnastycznych.
- Organizatorzy wypoczynku zapewnili dożywianie dla dzieci i młodziezy. W placówkach wyjazdowych, tj. śniadanie obiad i kolacje. Natomiast na wypoczynku zorganizowanym w miejscu zamieszkania najczęściej uczestnicy otrzymywali II śniadanie lub obiad .Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom wypoczynku nieograniczony dostęp do wody mineralnej.
- Opieka medyczna zapewniona była we wszystkich obiektach przez pielęgniarkę lub lekarza.
- Na wyposażeniu obiektu znajdowały się apteczki I pomocy wraz z instrukcją do udzielania pierwszej pomocy. Kadra pedagogiczna, medyczna i administracyjno-gospodarcza posiadała aktualne badania lekarskie.
- W trakcie wypoczynku stan zdrowia uczestników nie budził zastrzeżeń.
- W 4 przypadkach tj.: 1 w formie wyjazdowej i 3 formach wypoczynku w miejscu zamieszkania stwierdzono nieprawidłowości sanitarno-higieniczne. Na osoby odpowiedzialne nałożono 4 mandaty karne i wydano zalecenia z terminem natychmiastowym usuniecie nieprawidłowości. Kontrole sprawdzające wykazały usuniecie nieprawidłowości.
W trakcie nadzoru nad placówkami wypoczynku prowadzono działania edukacyjne, które polegały na:
- Informowaniu organizatorów wypoczynku , kierowników na temat zasad organizowania i nadzorowania wypoczynku letniego, wymogów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pomieszczeń, zapobiegania Legionelli w instalacjach wody ciepłej, wyposażenia, racjonalnego żywienia oraz zapewnienia właściwej opieki wychowawczej i medycznej.
- Rozdawaniu materiałów edukacyjnych z zakresu kampanii edukacyjnej„ Zdrowe i bezpieczne wakacje”.
Więcej informacji udzielają pracownicy Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży pod nr tel. (068)325-46-71 wew. 0221,0261
* miasto Zielona Góra
** powiat zielonogórski