W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wakacje już za nami

04.09.2024

witaj szkoło

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze informuje o przebiegu wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży na terenie miasta Zielona Góra i powiatu zielonogórskiego.

We wszystkich placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie trwania wakacji przeprowadzone zostały kontrole sanitarne  mające na celu ocenę zapewnienia przez organizatorów wypoczynku bezpiecznych, zdrowych  i higienicznych warunków pobytu. 

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze w trakcie wakacji dokonali oceny warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na  różnych formach wypoczynku dla dzieci i młodzieży, przeprowadzając 102 ( 80*,22**) kontrole sanitarne. Skontrolowano 94 % zgłoszonych placówek wypoczynku odbywających się na terenie placówek szkolnych, hoteli, ośrodków sportu, kultury i rekreacji z wykorzystaniem infrastruktury, tj.: sal dydaktycznych, gimnastycznych, świetlic, pokoi hotelowych, boisk sportowych, placów zabaw, stołówek, węzłów sanitarnych.

W ramach prowadzonego nadzoru nad wypoczynkiem letnim przeprowadzono 2 kontrole z przedstawicielem Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wlkp. i 9 wspólnych kontroli z przedstawicielem Policji.

Ocena wykazała:

  • Z wypoczynku skorzystało 2944 (2276*, 568**) uczestników, z tego: 539 (215*;324**) uczestników w formie wyjazdowej i 2405 (2161*, 244**) w miejscu zamieszkania.
  •  Organizatorzy przygotowali bazy na terenie placówek szkolnych, hoteli, ośrodków sportu, kultury i rekreacji z wykorzystaniem infrastruktury, tj.: sal dydaktycznych, gimnastycznych, świetlic, pokoi hotelowych, boisk sportowych, placów zabaw, stołówek, węzłów sanitarnych.
  • Obiekty wypoczynkowo-turystyczne i rekreacyjne zaopatrywane były w wodę z wodociągów publicznych i posiadały pozytywną ocenę jakości wody do spożycia. Placówki objęte nadzorem przygotowane zostały dobrze.
  • Stan sanitarno-techniczny skontrolowanych miejsc wypoczynku oceniono, jako dobry. Wszystkie obiekty miały zapewniony stały dostęp do wody bieżącej ciepłej i zimnej i wyposażone były w środki higieny osobistej.
  • Uczestnicy wypoczynku posiadali  właściwie wypełnione karty kwalifikacyjne uczestnika.
  • Kadra pedagogiczna, medyczna i administracyjno-gospodarcza posiadała aktualne badania lekarskie.
  • Dla uczestników wypoczynku organizatorzy przygotowali gry, zabawy, zajęcia sportowe na salach gimnastycznych.
  • Organizatorzy wypoczynku zapewnili dożywianie dla dzieci i młodzieży. W placówkach wyjazdowych, tj. śniadanie obiad i kolacje. Natomiast na wypoczynku zorganizowanym w miejscu zamieszkania najczęściej uczestnicy otrzymywali II śniadanie lub obiad .Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom wypoczynku nieograniczony dostęp do wody mineralnej.
  • Opieka medyczna zapewniona była we  wszystkich obiektach przez pielęgniarkę lub lekarza.
    Na wyposażeniu obiektu znajdowały się apteczki I pomocy wraz z instrukcją do udzielania pierwszej pomocy. Kadra pedagogiczna, medyczna i administracyjno-gospodarcza posiadała aktualne badania lekarskie.
  • W trakcie wypoczynku stan zdrowia uczestników nie budził zastrzeżeń.
  • W 4 przypadkach tj.: 1 w formie wyjazdowej i 3 formach wypoczynku w miejscu zamieszkania stwierdzono nieprawidłowości sanitarno-higieniczne. Na osoby odpowiedzialne nałożono 4  mandaty karne i wydano zalecenia z terminem natychmiastowym usuniecie nieprawidłowości. Kontrole sprawdzające wykazały usuniecie nieprawidłowości.
  • Wniesiono 1 interwencję na wypoczynek  w formie wyjazdowej , który nie został zgłoszony do Kuratorium Oświaty. Powiadomiono Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wlkp. , który powiadomił o wydaniu decyzji  o zakończeniu prowadzenia wypoczynku przez organizatora  i zapewnieniu przez organizatora bezpiecznego powrotu uczestników  do domu.

W trakcie nadzoru nad placówkami wypoczynku prowadzono działania edukacyjne, które polegały na:

  • Informowaniu  organizatorów wypoczynku , kierowników na temat zasad organizowania i nadzorowania wypoczynku letniego, wymogów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pomieszczeń, zapobiegania Legionelli w instalacjach wody ciepłej, wyposażenia, racjonalnego żywienia oraz  zapewnienia właściwej opieki wychowawczej i medycznej.
  • Rozdawaniu materiałów edukacyjnych z zakresu kampanii edukacyjnej„ Zdrowe i  bezpieczne  wakacje”.

 Więcej informacji udzielają pracownicy Sekcji Higieny Dzieci i  Młodzieży   pod nr tel. (068)325-46-71 wew.   0221,0261

{"register":{"columns":[]}}