Zasady postępowania w przypadku wystąpienia powodzi
17.09.2024
BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI
Artykuły spożywcze pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią są narażone na zniszczenie, zanieczyszczenie lub zepsucie. Żywność zepsuta, zanieczyszczona lub spleśniała jest szkodliwa dla zdrowia. Spożywanie jej może być przyczyną chorób, zatruć a nawet śmierci.
Należy wyrzucić całą żywność, która miała kontakt z wodą powodziową.
Nie należy spożywać warzyw i owoców pochodzących z terenów zalanych oraz produktów, które:
- zostały zalane lub zawilgocone, nawet jeśli nie wykazują oznak zepsucia,
- mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję,
- mają widoczną pleśń lub zapach spleśniały, stęchły,
- są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy lub chemiczny zapach,
- są w opakowaniach pozbawionych etykiet i nie jest znany ich skład oraz termin przydatności do spożycia,
- są w puszkach o wydętych wieczkach (tzw. zbombażowane konserwy).
Nie należy spożywać produktów, które ze względu na dłuższe przerwy w dostawie prądu nie były przechowywane w warunkach chłodniczych.
Należy zwrócić szczególną uwagę na środki spożywcze podawane dzieciom i osobom starszym.
W każdym przypadku wystąpienia biegunki, podwyższonej temperatury, bólu brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza!
WODA DO SPOŻYCIA
Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowia i życia.
W przypadku powodzi do celów spożywczych należy używać wodę tylko z pewnych źródeł - z wodociągu sieciowego, wody butelkowanej lub dowożonej beczkowozami przeznaczonymi do wody pitnej.
Z uwagi na dynamiczną sytuację hydrologiczną należy na bieżąco śledzić aktualne komunikaty państwowych inspektorów sanitarnych oraz zarządców wodociągów w sprawie jakości wody do spożycia.
Po ustąpieniu powodzi lub podtopień woda w przydomowych studniach i powierzchniowych zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia.
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego tj. wypompować wodę, oczyścić studnie i zdezynfekować.
Potwierdzeniem, że woda jest bezpieczna do spożycia, jest uzyskanie pozytywnych wyników badań jakości wody. Badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody wykonuje m. in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotoryi.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI
Przed przystąpieniem do ponownego użytkowania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (mieszkalnych) które uległy zalaniu na skutek powodzi należy wstępnie oczyścić z grubych zanieczyszczeń: piasku, szlamu itp. Prace porządkowe należy rozpocząć od otwarcia okien i drzwi dla skutecznego wietrzenia pomieszczeń oraz natychmiastowego usunięcia wszelkiego sprzętu i wyposażenia, które na skutek zalania uległy zniszczeniu.
Następnie pomieszczenia i powierzchnie należy starannie oczyścić wodą
z dodatkiem środków dezynfekcyjnych. Do mycia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni roboczych i miejsc do przygotowywania i przechowywania żywności należy stosować wyłącznie środki przeznaczone do mycia i dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością.
Środki do dezynfekcji należy stosować ściśle według zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu.
Środki dezynfekcyjne mogą być szkodliwe dla człowieka - należy zachować środki ostrożności m. in. należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń i stosowaniu środków ochrony indywidualnej określonych na etykiecie produktu.
POSTĘPOWANIE Z PRZEDMIOTAMI GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Przedmioty, które zostaną uznane za przydatne do dalszego użytkowania należy dokładnie wymyć, a następnie zdezynfekować. Najlepszą metodą dezynfekcji jest stosowanie wysokiej temperatury, gorącego powietrza, gotowanie, wyparzanie, prasowanie.
Wyposażenie kuchenne (np. naczynia, sztućce) należy umyć w zmywarce z zastosowaniem funkcji wyparzania lub dokładnie umyć, a następnie gotować nie krócej niż 15 minut w wodzie, najlepiej z dodatkiem sody (1-2 łyżki na litr) w przykrytym naczyniu.
Bieliznę pościelową i ubrania najlepiej wygotować lub wyprać co najmniej dwukrotnie w temperaturze 60oC. Po wypraniu wszystko wyprasować.
OCZYSZCZANIE I DEZYNFEKCJA STUDNI KOPANEJ
Po wybraniu wody ze studni trzeba oczyścić dno ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i zastąpić ją warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku grubości ok. 10 cm, oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary. Dezynfekcję należy przeprowadzić we wszystkich nowych studniach oraz po wszelkich pracach wewnątrz studni. Przed przystąpieniem do dezynfekcji trzeba zmierzyć przy pomocy tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni.
Do dezynfekcji wody do spożycia należy stosować produkty dostępne na rynku przeznaczone do tego celu np. podchloryn sodu, wapno chlorowane, chloramina.
Należy stosować ilości środka dezynfekcyjnego zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie produktu.
Przykładowe ilości środków dezynfekcyjnych w zależności od średnicy studni przedstawia tabela:
Średnica studni [cm] |
Potrzebna ilość wapna chlorowanego na każdy metr głębokości wody |
Ilość chloraminy na każdy metr głębokości wody |
80 |
150g - 1 szklanka |
165g |
90 |
200g - 1 szklanka i ćwierć |
220g |
100 |
250g - półtorej szklanki |
270g |
120 |
350g - 2 szklanki i ćwierć |
380g |
W przypadku stosowania roztworu podchlorynu sodu odmierzamy dwukrotną dawkę jak dla wapna chlorowanego. |
Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję wody należy:
- do wiadra z wodą dodać 2 płaskie łyżeczki od herbaty wapna chlorowanego
i płynem tym wyszorować cembrowinę,
- po ponownym napełnieniu studni wodą, odmierzoną według tabeli, ilość wapna chlorowanego lub chloraminy dokładnie rozetrzeć w wiadrze z niewielką ilością wody (na papkę podobną do śmietany), dopełnić wiadro wodą, rozmieszać, po czym całą zawartość wlać do studni,
- wodę w studni zamieszać tyczką lub wymieszać przez nabieranie wiadrem czerpanym i wlewanie z powrotem,
- po 24 godzinach wybierać wodę, aż do zaniku zapachu chloru.
UWAGA: Środki odkażające należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu.
DEZYNFEKCJA STUDNI WIERCONYCH I ABISYŃSKICH
W przypadku studni wierconej wymieszanie roztworu odkażającego może powodować duże trudności. Dlatego w wyjątkowych wypadkach dezynfekuje się je wprowadzając roztwór za pomocą specjalnej pompy. Zazwyczaj w przypadku zanieczyszczenia studni należy dokładnie ją przepłukać przez długotrwałe pompowanie.
DEZYNFEKCJA WEWNĘTRZNEJ CZĘŚCI POMPY ABISYŃSKIEJ
Dezynfekcję przeprowadza się w następujący sposób: 4 gramy wapna chlorowanego (1 czubata łyżeczka) albo 7 ml podchlorynu sodu (1½ łyżeczki) rozpuścić w dwóch kubkach wody. Zdjąć kolumienkę studni, nalać do rury przygotowany roztwór, nałożyć kolumienkę, pompować aż do ukazania się wody
w wylocie pompy. Pozostawić na 24 godziny, następnie pompować aż do zaniku zapachu chloru w wodzie. Po wykonaniu czyszczenia i dezynfekcji studni, woda z niej powinna być zbadana.
Materiały
Ulotka_zasady postępowania w przypadku wystąpienia powodziUlotka_dla_osób_dotknietcyh_powodzią.pdf 0.14MB