W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienie przeciw grypie

03.11.2023

Grypa sezonowa to ostre zakażenie wirusowe układu oddechowego z typowym okresem wylęgania wynoszącym 1-2 dni.

Obrazek przedstawiający kolorowe wirusy grypy trzymające napis STOP GRYPA

Charakterystycznymi objawami zakażenia wirusami grypy są: gorączka, dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe, zmęczenie i niekiedy suchy kaszel. Objawy chorobowe mogą się utrzymywać do 2 tygodni. Chociaż u osób ogólnie zdrowych (bez chorób i stanów stanowiących czynniki ryzyka ciężkiego i powikłanego przebiegu grypy) zakażenia wywołane wirusami grypy mają na ogół charakter samoograniczający się, możliwe jest jednak pogorszenie funkcjonowania w środowisku domowym i zawodowym trwające przez 7-10 dni, a zachorowania są związane z absencją w pracy. Dodatkowo, zakażenia wywołane wirusami grypy łatwo przenoszą się pomiędzy ludźmi drogą kropel­kową lub kontaktową; zakażają pacjenci w okresie inkubacji oraz z aktualnie występującymi objawami chorobowymi, a także osoby z jedynie minimalnie nasilonymi objawami lub takie, u których zakażenie ma przebieg bezobjawowy.

Istnieje powszechne i błędne przekonanie, że grypa nie jest chorobą poważną i zagrażającą zdrowiu czy życiu, tymczasem możliwe jest wystąpienie wielu powikłań pogrypowych, zarówno u ludzi zdrowych, jak i tych z chorobami przewlekłymi (z grup ryzyka).

 

Grupy ryzyka ciężkiego i powikłanego przebiegu grypy obejmują:

  • kobiety w ciąży,
  • dzieci w wieku poniżej 5 lat, a szczególnie w 2 pierwszych latach życia,
  • osoby w podeszłym wieku (>65 lat),
  • osoby z otyłością znacznego stopnia (BMI >40),
  • pacjentów z chorobami przewlekłymi (bez względu na wiek)

Wśród czynników ryzyka zwiększających zachorowanie na grypę, wymienia się:

  • brak odpowiedniej higieny rąk,
  • bezpośredni kontakt z chorą osobą/zwierzętami lub skażonymi przedmiotami,
  • przebywanie w dużych grupach ludzi (szczególnie w okresie grypy sezonowej),
  • przebywanie w bliskiej odległości od chorego na grypę, bez żadnego zabezpieczenia, np. maseczki na twarzy,
  • dotykanie skażonymi rękami nosa, oczu lub ust.

 

Dlaczego warto się szczepić przeciw grypie?

Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najtańszą strategią zapobiegania grypie. Szczepienia zapobiegają zachorowaniom w grupie 70-90% zdrowych osób poniżej 65 roku życia. Skuteczność szczepionki zależy od sezonu grypowego.

Szczepienia przeciw grypie chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które mogą pozostawić zdrowotne konsekwencje do końca życia np. konieczność przejścia na rentę inwalidzką, a nawet zakończyć się zgonem z powodu zaostrzenia istniejących lub pojawienia się nowych chorób przewlekłych, szczególnie ze strony układu oddechowego, krążenia, nefrologiczne, neurologiczne, ze strony ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia naczyniowe mózgu, psychiatryczne, poronienia, jak również zakończyć się zgonem ciężarnej kobiety. Powikłania pogrypowe mogą dotknąć wszystkich bez względu na wiek.

Zgodnie z zaleceniami WHO, Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) i wielu towarzystwa naukowych szczepienie przeciw grypie powinno obejmować  zdrowe dzieci  w wieku przedszkolnym, szkolnym, osoby starsze, pacjentów z grup podwyższonego ryzyka bez względu na wiek, kobiety w ciąży oraz pracowników ważnych służb społecznych. Należy pamiętać o szczepieniu dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, ponieważ odgrywają bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy. Szczepienie to zapewnia ochronę im samym oraz pośrednio chroni osoby starsze, jak również i pacjentów z grup podwyższonego ryzyka.

Szczepienie przeciw grypie starszych pacjentów z przewlekłą chorobą płuc obniża o ponad 50% liczbę przyjęć do szpitala z powodu zapalenia płuc i grypy, oraz liczbę powikłań pogrypowych i o 70% zgonów z różnych przyczyn.

Szczepienie jest ważne ze względu na sytuację epidemiologiczną. Co sezon epidemiczny odnotowujemy kilka milionów przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i kilka tysięcy hospitalizacji. Należy pamiętać także o społecznych i ekonomicznych kosztach zachorowań i powikłań pogrypowych.

 

 

 

Źródło: Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy

Materiały

Zapobieganie grypie w szkołach
Zapobieganie-grypie-w-szkoach.pdf 1.85MB
Zalecenia GIS dotyczące grypy
Zalecenia​_GIS.pdf 0.51MB
Ulotka dotycząca grypy
ULOTKA.pdf 0.38MB
{"register":{"columns":[]}}