Barki lęgowe na Wiśle
15.07.2022
Prowadzony od 2001 r. projekt, realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły, polega na wystawianiu na Wisłę w okresie wiosenno-letnim początkowo jednej (2001-2009 r.), a później (2010-2022 r.) dwóch barek rzecznych zasypanych piaskiem wiślanym.
Od sześciu lat koszty związane z wystawieniem, nadzorem w sezonie lęgowym oraz przygotowaniem barek na okres zimowy w całości pokrywane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Corocznie na każdej z barek gniazduje co najmniej kilkadziesiąt par rybitw rzecznych (Sterna hirundo), a czasem również rybitw białoczelnych (Sterna albifrons).
W latach 2014-2022 pisklęta rybitw rzecznych, które wykluły się na barkach Rybitwa II i Sterna, zostały zaobrączkowane. Ptaki otrzymały standardowe metalowe obrączki ornitologiczne oraz znaczniki plastikowe, których kod jest dużo łatwiej odcyfrować. Za pomocą lornetki, lunety, czy aparatu, ornitolodzy i amatorscy ptasiarze odczytują obrączki na całym świecie. Do czerwca 2022 r. rybitwy wyklute na barkach były odczytane ponad 150 razy, w prawie 30 razy poza granicami Polski. Wśród rybitw lęgowych na barkach udało się odczytać 57 różnych osobników, obrączkowanych w Polsce, Holandii, Izraelu, Senegalu i Namibii. Wiele z nich powracało w kolejnych sezonach lęgowych.
W 2021 r., we współpracy z Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING oraz Uniwersytetem Gdańskim, rozpoczęto nowy projekt badawczy zachowań rybitw rzecznych w okresie lęgowym. Gatunek ten należy to tzw. migrantów dalekodystansowych – ptaki lęgnące się w Polsce zimę spędzają aż na południowych wybrzeżach Afryki! W czerwcu br. ornitolodzy założyli 8 loggerów, natomiast rok wcześniej pięć loggerów na osobniki lęgnące się na barkach. Ptaki od razu wróciły na gniazda, co widać na śladzie jaki w pamięci loggera pozostawił jeden z ptaków. Mamy też ogromną nadzieję, że ptaki wrócą w latach następnych z zimowisk i pokażą nam całą trasę migracji (godzina po godzinie) na zimowiska i z powrotem.
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.