Czynna ochrona cennych ekosystemów
12.04.2023
W marcu br. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wykonywali zadania z zakresu ochrony czynnej w rezerwacie przyrody Bagno Grzybna, malowniczo położonym w sercu Borów Tucholskich, na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Woziwoda. Wycinka drzew i krzewów na torfowisku Bagno Grzybna ma na celu zatrzymanie utraty wody na torfowisku i tym samym degradację siedliska.
Rezerwat przyrody Bagno Grzybna został powołany w celu ochrony i zachowania śródleśnego torfowiska z roślinnością charakterystyczną dla torfowisk wysokich i przejściowych, a działaniami umożliwiającymi jego utrzymanie jest usuwanie sosny, brzozy oraz świerka z terenu torfowiska.
Torfowiska są niezwykle cennymi tworami przyrody, łączącymi w sobie cechy dwóch środowisk- lądu
i wody. Z tego powodu zasiedlają je organizmy przystosowane do specyficznych warunków, często takie, których nie spotkamy nigdzie indziej. Torfowiska akumulują także dużą ilość materii organicznej, lecz warunkiem sekwestracji węgla i trwania procesów torfotwórczych jest właściwy stan torfowisk. Co to oznacza? Torfowiska muszą być mokre, a wahania poziomu wód gruntowych pozostawać minimalne. Obecnie tego typu siedliska są zagrożone, ich zanikanie spowodowane jest m.in. sukcesją ekologiczną, czyli zarastaniem przez drzewa, krzewy i ekspansywne rośliny zielne, a proces ten przyspiesza przez suszę i odwodnienie terenu. To niekorzystne zjawisko próbujemy zatrzymać, prowadząc wycinkę i koszenie, w ramach zadań z zakresu ochrony czynnej.