W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drony w służbie ochrony przyrody

25.07.2024

Zastosowanie dronów w bieżącej pracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, pozwala na obserwację określonych obszarów ze sporej wysokości i w miejscach trudno dostępnych np. na terenach podmokłych i zabagnionych.

Po środku lasu płynie rzeka, która kończy się rozlewiskiem

Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są podczas wykonywania ustawowych zadań RDOŚ w Bydgoszczy: umożliwiając monitorowanie rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000, ułatwiając planowanie działań z zakresu ochrony czynnej w ww. obszarach oraz późniejszą kontrolę ich wykonania jak i skuteczności. Ponadto drony pozwalają na wykonywanie zdjęć i filmów dokumentujących walory przyrodnicze i krajobrazowe istniejących i projektowanych obszarów chronionych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Wykonane zdjęcia i filmy służą RDOŚ w Bydgoszczy do prowadzenia działalności edukacyjnej i propagowania wartości przyrodniczych. Ich wykorzystanie ułatwia również pracownikom RDOŚ w Bydgoszczy identyfikowanie i szacowanie szkód wyrządzonych przez gatunki chronione np. bobry.

Drony służą również do weryfikacji zapisów przedstawianych w kartach informacyjnych przedsięwzięcia i raportach o oddziaływaniu przedsięwzięć na środowisko, dotyczących w szczególności: zgodności konkretnej inwestycji z zakazami obowiązującymi w danej formie ochrony przyrody, np. wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu lub budowy nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych, a także umożliwiają przeprowadzenie oględzin całego, często obszernego terenu inwestycji oraz miejsc trudno dostępnych. Często konieczność użycia drona wynika z potrzeby zweryfikowania informacji budzących wątpliwość w przedłożonej dokumentacji, bądź niejasno w niej przedstawionych, np. dotyczących dokonania zmian na powierzchni terenu przed uzyskaniem niezbędnych uzgodnień lub deklarowanego przywrócenia terenu do poprzedniego stanu użytkowania.

Drony pomagają w ocenie stanu zachowania gniazd gatunków ptaków wymagających ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania. Ponadto służą do oceny stanu zasiedlenia gniazd ptaków, celem uniknięcia ryzyka przypadkowego zniszczenia lęgu np. ze względów bezpieczeństwa. Są one wykorzystywane, gdy nie ma możliwości innej oceny sytuacji, np. przy dłuższej obserwacji nie widać ptaków na i w okolicy gniazda, ani pośrednich oznak jego zasiedlenia, jak np. obecności puchu lub obieleń (odchodów). Drony dają odpowiedź pewną i jednoznaczną.

Obserwacje z dronów są prowadzone z takiej odległości, aby kamera z zoomem umożliwiła obserwację gniazda i określenie jego zawartości. Oględziny są prowadzone najpierw zachowując bezpieczną odległość, stopniowo się do niego zbliżając. Priorytetem jest dobro ptaków, a zatem jak tylko zostanie zauważone, że gniazdo jest zasiedlone, jego obserwacja z drona jest przerywana.

Drony w strefach ochrony ptaków są bardzo pomocne przy ocenie możliwości wykonania prac z zakresu gospodarki leśnej. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy zachodzi np. konieczność wycięcia drzew zagrażających życiu ludzi i wówczas istotne jest zebranie wszystkich możliwych informacji o stanie zachowania siedliska występowania gatunku oraz stanie zasiedlenia strefy ochrony – gniazda, wokół którego ją wyznaczono, a także gniazd zapasowych. W przypadku dokonywania obserwacji po deszczu często pośrednie dowody zasiedlenia są po prostu zmyte, a wysiadujące osobniki dorosłe nieraz zupełnie niewidoczne z poziomu terenu.

Operatorami dronów w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy są absolwenci kierunków przyrodniczych, posiadający doświadczenie w danym zakresie, posiadający stosowne uprawnienia i znający obowiązujące przepisy.

Logotyp WFOŚiGW w Toruniu

Sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}