W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk

19.09.2022

Środowisko naturalne narażone jest na wiele niebezpieczeństw z których znaczna część wynika z działalności człowieka. Urbanizacja, rozwój przemysłu i rolnictwa skutkuje spadkiem biologicznej różnorodności oraz fragmentacją ekosystemów, dlatego 19 września pamiętamy szczególnie o dzikiej przyrodzie.

Niedźwiedź w zielonym lesie i napis Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk 19 września 2022 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk obchodzony jest 19 września w rocznicę podpisania w 1979 r. Konwencji Berneńskiej. Dotychczas konwencję ratyfikowało 51 Stron, w tym poszczególne kraje wchodzące w skład Rady Europy, cztery państwa afrykańskie, Białoruś i Unia Europejska. Polska dokonała ratyfikacji w 1995 r.


Celem obchodzonego 19 września święta jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na potrzebę ochrony dzikiej przyrody i naturalnych siedlisk. Chroniąc siedliska zwraca się również uwagę na miejsca położone w bliskiej odległości od terenów zurbanizowanych. Miejsca te często są uczęszczane przez ludzi, dlatego nierzadko można spotkać w nich dzikie wysypiska śmieci. W związku z tym tak istotne jest promowanie właściwych postaw ekologicznych oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na naturalne ekosystemy.


Każdy może pomóc chronić środowisko naturalne, choćby dbając o odpowiednie gospodarowanie odpadami, nie pozostawiając po sobie śmieci – zwłaszcza w lasach. Wszystko, co do lasu wnosimy, musimy z tego lasu zabrać – nic nie może być pozostawione. Zalegające w lasach odpady stanowią zagrożenie nie tylko dla żyjących tam zwierząt, ale mogą być przyczyną innych niebezpiecznych zdarzeń, jak na przykład pożar.


Po więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej Konwencji Berneńskiej.

Materiały

Materiał na stronie GDOŚ
{"register":{"columns":[]}}