Dzień mokradeł 2022
02.02.2022
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day)
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day). Świętowany jest w rocznicę podpisania Konwencji Ramskiej (2 lutego 1971 r.) o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Celem Konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową.
Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Podejmij działania dla ochrony ludzi i przyrody!”. Jest to wezwanie do szerokich działań na rzecz ocalenia cennych terenów podmokłych.
Mokradła stanowią bardzo ważny ekosystem kształtujący się pod wpływem okresowych zalewów i stagnowania wód, jednocześnie retencjonujący wodę i przyczyniający się do stabilizacji jej zasobów. W istotny sposób pozytywnie wpływają na warunki klimatyczne, kształtują krajobraz i wpływają na różnorodność biologiczną. Nawet niewielkie mokradła śródpolne odgrywają niezwykle ważną rolę w kształtowaniu bioróżnorodności rozległych terenów użytkowanych jako grunty orne.
Mokradła w województwie kujawsko-pomorskim
Najcenniejsze przyrodniczo obiekty wodno-błotne i mokradłowe w granicach województwa kujawsko-pomorskiego zostały objęte ochroną w postaci rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługują naturalne rozlewiska rzeki Stążki położone w granicach rezerwatu przyrody Bagna nad Stążką, obszaru Natura 2000 Doliny Brdy i Stążki w Borach Tucholskich PLH040023 oraz obszaru Natura 2000 Bory Tucholskie PLB220009. Stanowią ostoję licznych chronionych gatunków roślin i zwierząt, jak również znaczącą powierzchnię zajmuje tam cenne siedlisko przyrodnicze definiowane jako 7230 - Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk.
Przykładem innych cennych obiektów mokradłowych jest m.in. rezerwat przyrody Linie, gdzie zachowane jest stanowisko reliktowej brzozy karłowatej Betula nana w obrębie torfowisk. Ciekawym obiektem jest również duże torfowisko w rezerwacie Mszar Płociczno, którego geneza związana jest z zarośnięciem jeziora.
Z okazji Światowego Dnia Mokradeł Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowała film, który pozwala dostrzec piękno mokradeł, a także zrozumieć ich niezwykłą rolę w przyrodzie.