W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
POIiŚ UE

Inwentaryzacja ichtiofauny w obszarze Natura 2000 Włocławska Dolina Wisły PLH040039

04.04.2022

Zakończono prace nad ekspertyzą mającą na celu inwentaryzację ichtiofauny w obszarze Natura 2000 Włocławska Dolina Wisły PLH040039. Ekspertyza wykonana została na zlecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w ramach projektu nr POIS.02.04.00-00-0191/16 pn.: „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych”.

Meandrująca rzeka Wisła w czasie słonecznego poranka. Kolor wody jasnoniebieski do niebieskiego. Nad rzeką unosi się mgła. Na pierwszym planie w dolnej części zdjęcia kłosy traw. Na drugim planie z lewej strony piaszczysta ostroga skąpo porośnięta niską roślinnością trawiastą. W tle zadrzewienia nadwodne po obu stronach rzeki, z lewej strony zielone, z prawej ciemnozielone, w cieniu. Zadrzewienie z prawej strony odbija się w tafli wody. W górnej części zdjęcia bezchmurne niebo jasnoniebieskie do niebieskiego.

Badaniami objęto następujące gatunki zwierząt: minoga rzecznego Lampetra fluviatilis, łososia atlantyckiego Salmo salar, kiełba białopłetwego Gobio albipinnatus, bolenia Aspius aspius, kozę Cobitis taenia i różankę Rhodeus sericeus. W trakcie badań prowadzono połowy na wyznaczonych uprzednio stanowiskach w rzece Wiśle oraz w jej starorzeczach, a także w rzece Mień. W trakcie prac badawczych przeprowadzonych w rejonie Włocławskiej Doliny Wisły, łącznie na pięciu stanowiskach odłowiono aż 12 947 osobników ryb z 35 taksonów.

Na podstawie wyników przeprowadzonych połowów kontrolnych oraz terenowych analiz siedliskowych, oceniono stan ochrony gatunków stanowiących przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Włocławska Dolina Wisły PLH040039. Ocena względnej liczebności populacji różanki i kozy zastała oceniona jako właściwa. Dla kozy ocena stanu ochrony gatunku została obniżona z uwagi na zły stan jednego z badanych stanowisk. Stan ochrony pozostałych inwentaryzowanych  gatunków oceniono jako zły, a jako główne zagrożenia zidentyfikowano bariery dla migracji i utratę połączeń koryta rzeki z siedliskami pozakorytowymi – starorzeczami.

W związku z tym zaproponowano podjęcie działań mających na celu likwidację barier dla migracji ichtiofauny oraz tam, gdzie będzie to możliwe - odtworzenie połączeń koryta rzeki ze starorzeczami i korytami bocznymi, po wykonaniu niezbędnych ekspertyz.

Uzupełnienie stanu wiedzy na temat ichtiofauny w obszarze Natura 2000 Włocławska Dolina Wisły, w tym przeprowadzenie badań terenowych, identyfikacja najistotniejszych zagrożeń oraz określenie koniecznych działań ochronnych możliwe było dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}