Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
28.07.2023
W okresie letnim szczególnie doświadczamy niedoborów wody. Dlatego niezbędne jest racjonalne gospodarowanie jej zasobami. Ogród jest bardzo dobrym miejscem do wdrażania dobrych praktyk w zakresie oszczędzania zasobów wodnych.
Oto kilka sposób na to, aby nawadnianie ogrodów było skuteczne, ekonomiczne i przede wszystkim nie wpływało negatywnie na środowisko naturalne. Zachęcamy do praktykowania.
Wybieraj mniej wymagające rośliny
Do ogrodowych nasadzeń wybieraj rośliny, które mają niskie zapotrzebowanie na wodę, np. lawenda, dziewanna, róża, jeżówka purpurowa, szałwia oraz czyściec wełnisty. Rośliny wymagające częstego i obfitego nawadniania, jak hortensje i różaneczniki, sadź w miejsca półcienistych, a nie w pełni nasłonecznionych.
Pamiętaj, aby nie nasadzać inwazyjnych gatunków obcych roślin.
Wybór miejsca pod zasiew
Gatunki sucholubne doskonale sprawdzą się na lekkich, łatwo przepuszczalnych gruntach, obszarach silnie nasłonecznionych oraz wszelkich podwyższeniach terenu. W dołkach i na cięższych, trudno przepuszczalnych glebach, lepiej posadzić te rośliny, które potrzebują większej wilgotności.
Zagospodaruj wody opadowe
Najbardziej efektywną metodą ekonomicznego podlewania ogrodu jest wykorzystywanie odzyskanej wody deszczowej. Zbieraj deszczówkę – najprostszym sposobem jest podstawienie beczki lub innego pojemnika pod ujście rynny. Woda deszczowa, w przeciwieństwie do kranowej, nie zawiera chloru, fluoru i wapnia. Deszczówka jest miękka i idealnie nadaje się do podlewania roślin.
Spulchniaj ziemię
Ten zabieg poprawia warunki wilgotnościowe podłoża. Spulchniając ziemię motyką, niszczymy twardą warstwę powierzchniową, która uniemożliwia przenikanie wody. Co więcej, jeśli ziemia nie jest przez dłuższy czas uprawiana, tworzą się w niej mikroskopijne pionowe korytarzyki, przez które uchodzi wilgoć. Dzięki motyce są skutecznie usuwane.
Ściółkuj podłoża
Ściółka z rozdrobnionych resztek roślinnych, jak kora, trawa, słoma, zabezpiecza podłoże przed nagrzaniem i zatrzymuje wodę.
Rowki wokół roślin i miejsce w doniczce
Wykopane rowki wokół łodyg zapobiegną całkowitemu spływowi po powierzchni, a stagnująca w nich woda wsiąka powoli, utrzymując wilgotność bryły korzeniowej.
Przy sadzeniu roślin balkonowych pamiętajmy, aby doniczka nie była wypełniona ziemią do pełna, lecz maksymalnie 2-3 cm poniżej górnej krawędzi. Dzięki temu łatwiej się podlewa i woda nie wycieka z doniczki.
Nie koś trawnika zbyt nisko
Optymalna wysokość koszenia latem wynosi 4 cm, ale w czasie upałów zaleca się zwiększyć wysokość do 5 cm. Wówczas darń nie będzie narażona na szybkie wysychanie.
Rozsądne podlewanie
• Podlewaj rzadziej, ale obficie. Dzięki temu woda znacznie lepiej wniknie do korzeni.
• Dostarczaj roślinom wodę bezpośrednio do korzeni, gdyż tylko tą drogą może zostać pobrana, a z liści szybko odparuje.
• Dostarczaj wodę powoli, aby nadążała wsiąkać w glebę, a nie spływała po powierzchni.
• Ogród podlewaj ranem lub późnym wieczorem, wówczas strata wody w wyniku parowania jest najmniejsza.