Kujawsko-pomorskie w liczbach
Na mapie województwa kujawsko-pomorskiego charakterystyczny rys wyznacza Wisła, która łączy największe miasta regionu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz.
Województwo obejmuje dwie skrajnie różne krainy historyczno-geograficzne, położone po obu brzegach Wisły.
Obszar Kujaw i Pomorza z uwagi na swoją lokalizację stanowi miejsce przecięcia szlaków tranzytowych na linii północ-południe, łączących Europę Południową ze Skandynawią, a także na linii wschód-zachód, łączących Europę Zachodnią z krajami nadbałtyckimi i Rosją.
W regionie dynamicznie rozwija się sieć dróg i linii kolejowych oraz występują dogodne warunki do żeglugi śródlądowej, w tym drogi wodne E40 i E70 o znaczeniu międzynarodowym.
Atutem regionu jest między innymi dobry stan środowiska naturalnego, sprzyjający rozwojowi turystyki. Najbardziej znane kompleksy leśne Kujaw i Pomorza to Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska, Lasy Gostynińsko-Włocławskie, ale również piękne i przyrodniczo bogate lasy Pojezierza Krajeńskiego, Bronickiego i Pałuk. Rzeki Brda i Wda to jedne z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Powierzchnia województwa kujawsko-pomorskiego wynosi 17 971 km² i zamieszkuje je blisko 1996 tys. mieszkańców. Tereny leśne zajmują około 23,5%, a formy ochrony przyrody stanowią około 36,0% powierzchni województwa.
Podział administracyjny:
- 19 powiatów;
- 4 miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz;
- 144 gminy.