W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2024. Czy wiecie, że ... Odcinek 3

24.08.2024

Czy ludzie i nietoperze są podobni?

Na tle nocnego nocnego nieba (pełnia księżyca) sylwetki nietoperzy. W lewym górnym rogu napis: Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2024, Czy wiecie, że... oraz logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (biały liść). W prawym górnym rogu #3.

Między ludźmi i nietoperzami istnieje wiele podobieństw, chociaż nasz wygląd zewnętrzny na to podobieństwo nie wskazuje.

To co nas łączy z nietoperzami to np. układ kostny kończyn, który jest taki sam. Nasze ręce i skrzydła nietoperzy odróżnia skóra, która u nietoperzy jest rozpięta na kościach śródręcza i palców. 

Cztery palce ręki nietoperz ma spięte błoną lotną, ale kciuki ma wolne i dzięki temu może swobodnie się wspinać.

Ponadto, specyficzna budowa kończyn umożliwia nietoperzom zwisanie głową w dół.  Odpowiadają za to bloczkowe połączenia w stopach między kośćmi, pazurami i więzadłami. Dzięki takim przystosowaniom nietoperze wiszą bez najmniejszego wysiłku.

Podczas lotu nietoperze są wyjątkowo zwrotne i osiągają prędkość nawet do 160 km/h. W odróżnieniu do ptaków, mogą w locie uderzać skrzydłami naprzemiennie i potrafią zmieniać kształt skrzydeł dostosowując je do swoich potrzeb w konkretnej sytuacji.

Ciekawostka na dziś: Nietoperze pożywiają się podczas lotu. Duże zdobycze zabierają ze sobą do kryjówek.

{"register":{"columns":[]}}