W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na ratunek leńcom

09.05.2023

Leniec podlega ochronie ścisłej na mocy prawa krajowego oraz stanowi gatunek, którego ochrona wymaga wyznaczenia specjalnego obszaru ochrony na mocy prawa europejskiego – dyrektywy siedliskowej.

Zbliżenie na zielone, proste łodygi nierozkwitniętego leńca

Leniec bezpodkwiatkowy Thesium ebracteatum jest rośliną niepozorną, o delikatnej budowie. Możemy go spotkać na łąkach i w zaroślach, gdyż lubi odsłonięte fragmenty, pozbawione roślinności krzewiastej i drzewiastej lub znacznie prześwietlone fragmenty drzewostanów liściastych i mieszanych. To bylina osiągająca do 30 cm wysokości, na której w maju pojawiają się drobne, zielono-białe kwiaty. Bardzo ciekawy jest fakt pasożytowania na innych roślinach, a właściwie forma półpasożytnictwa, ponieważ leniec pobiera wodę z solami mineralnymi z korzeni innych roślin, natomiast cukry wytwarza sobie sam, w procesie fotosyntezy.

W województwie kujawsko-pomorskim istnieją dwa obszary Natura 2000, które powołano w celu ochrony stanowisk leńca bezpodkwiatkowego – Obszar Natura 2000 Leniec w Barbarce oraz Obszar Natura 2000 Leniec w Chorągiewce. Są to stosunkowo niewielkie powierzchniowo obszary, skupiające się na ochronie tego jednego taksonu.

Leniec jest gatunkiem wymagającym ochrony czynnej, jego egzemplarze nie kwitną i nie owocują, jeśli są ocienione przez inne rośliny. Naszym zadaniem jest powstrzymanie sukcesji ekologicznej, odsłanianie roślin i tworzenie jak najdogodniejszych miejsc do kiełkowania.

Populacje w dwóch obszarach Natura 2000 systematycznie zmniejszają swoją liczebność. Stąd nasze działania w obszarze Natura 2000 Leniec w Barbarce, polegające na wycince drzew i krzewów oraz miejscowym usunięciu wojoku wokół egzemplarzy leńca. Na pierwsze efekty będziemy musieli poczekać co najmniej do przyszłego roku, jednak mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie działania te przyczynią się do zwiększenia populacji leńca bezpodkwiatkowgo w obszarze.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}