W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pozyskano 33 miliony złotych na usuwanie zanieczyszczeń po dawnych Zakładach Chemicznych „ZACHEM” S.A.

06.07.2023

6 lipca 2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisał umowę na kontynuację działań remediacyjnych w ramach Projektu pn. „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Z.Ch. „ZACHEM” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dwóch mężczyzn siedzi przy stole, przed nimi dwa egzemplarze umowy, długopisy i pieczątki

W związku z zagrożeniem dla zdrowia ludzi i stanu środowiska, w tym obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, jakie niesie chmura zanieczyszczeń z kompleksu składowisk odpadów „Zielona” niezbędne jest prowadzenie dalszych działań remediacyjnych – mówi Szymon Kosmalski Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Zaplanowane do realizacji działania skupią się przede wszystkim na utrzymaniu osiągniętego już efektu ekologicznego w postaci III klasy jakości wód podziemnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 11 października 2019 r. w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu jednolitych części wód podziemnych oraz standardów jakości dla gruntów III klasy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Ponadto oczyszczanie pozwoli na usunięcie dodatkowego ładunku zanieczyszczeń z przedpola ww. kompleksu składowisk w ilości nie mniejszej niż 2 Mg/miesiąc zanieczyszczających substancji organicznych, charakteryzowanych parametrem OWO (Ogólny węgiel organiczny) oraz nie mniej niż 150 kg/miesiąc toksycznych fenoli.

Działania w ramach projektu POiIŚ zaplanowane zostały do końca 2023 r.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}