W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
POIiŚ UE

Sukces projektu Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych w województwie kujawsko-pomorskim

29.04.2022

Zakończono prace nad ostatnią ekspertyzą przyrodniczą realizowaną w ramach projektu nr POIS.02.04.00-00-0191/16 pn.: „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych”.

Dwa ptaki gatunku łabędź krzykliwy w niskiej zielonej roślinności trawiastej, jeden stojący, drugi siedzący. Za nimi szary, wąski pas drogi w układzie poziomym, dalej pas nieużytków z niską roślinnością trawiastą, jasnobeżowe pola poprzecinane terenami zielonymi. Na ostatnim planie fragment lasu z widocznymi pniami drzew, do wysokości koron.

Badaniami objęto populacje migrujących i zimujących gatunków ptaków, stanowiących przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Bory Tucholskie PLB220009: łabędzia krzykliwego Cygnus cygnus, łabędzia niemego Cygnus olor i żurawia Grus grus. Stan ochrony wszystkich badanych gatunków oceniono jako właściwy, nie zidentyfikowano też żadnych istniejących zagrożeń dla zachowania właściwego stanu ochrony gatunków. W ramach działań ochronnych zaplanowano regularny monitoring siedlisk łabędzia krzykliwego, łabędzia niemego i żurawia.

Projekt pn.: „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych” realizowany jest od 2017 roku i obejmował na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wykonanie 23 ekspertyz przyrodniczych na 13 obszarach Natura 2000, na których w planach zadań ochronnych stwierdzono konieczność uzupełnienia stanu wiedzy. Wszystkie planowane ekspertyzy zostały odebrane, a zebrane dane przyczynią się do lepszej ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków i ich siedlisk, będących przedmiotami ochrony obszarów Natura 2000.

Ponadto uzyskane dane przyrodnicze zostaną udostępnione w tworzonym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, również w ramach tego projektu, systemie informatycznym - Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych, za pomocą którego zostanie zwiększony dostęp do wyników inwentaryzacji przyrodniczych w kraju.

Projekt nr POIS.02.04.00-00-0191/16 pn.: „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}