W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z biegiem Narwi

02.02.2023

W ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł, zapraszamy do obejrzenia filmowej opowieści o rzece, która zyskała miano polskiej Amazonki. Poznaj historię Narwi, zobacz jej mieszkańców i poczuj życiodajną moc mokradeł.

Na pierwszym planie dwie czaple, jedna z nich ląduje. W wodzie odbijają się promienie słońca. Z wody wyrastają rośliny. Na górze po lewej stronie znajduje się logotyp Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na dole po prawej stronie napis: Narew od źródeł do ujścia.

Realizacja pod tytułem „Narew - od źródeł do ujścia” powstała na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Film opowiada o walorach przyrodniczych wielokorytowej rzeki Narwi. Piękne i unikalne zdjęcia ukazują bogactwo tamtejszej przyrody. Obrazy urzekają - tym bardziej, że ujęcia realizowano w różnych porach roku, co pozwala odkryć koloryt rzeki.

Autorzy zabierają nas w niezapomnianą podróż, ale nie tylko sama rzeka jest jej atrakcją. Okiem kamery zajrzymy do podwodnego świata, znajdziemy się w cieniu skrzydeł bielika czy podejrzymy spacerujące traszki.

Zdzisław Folga to autor scenariusza i współrealizator filmu, muzykę skomponował Marek Kubik, a głosem rzeki została Dorota Sokołowska.

W tej niemal magicznej wyprawie odwiedzimy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla człowieka. O ogromnym znaczeniu przyrodniczym świadczy fakt, że część doliny rzeki objęta jest wieloma formami ochrony. W 2002 r. obszar Narwiański Park Narodowy został wpisany na listę obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu zgodnie z postanowieniami Konwencji Ramsarskiej.

Nie zwlekaj! Obejrzyj film o rzece, która od wieków służy ludziom i zwierzętom. Zanurz się w Narwi i przenieś do tajemniczego świata mokradeł.

***

„Już czas na przywrócenie mokradeł” to hasło tegorocznych obchodów, wskazujące na pilną potrzebę ratowania obszarów podmokłych. Zachęcamy do dbania o obszary bagienne, odtwarzania mokradłowych terenów zdegradowania i mądrego korzystania z zasobów wodnych.

Materiały

Materiał na stronie GDOŚ

Wideo

{"register":{"columns":[]}}