W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus)

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego populacja wilka występuje przede wszystkim w rejonie obszaru Natura 2000 - Wydmy Kotliny Toruńskiej PLH040041, Puszczy Bydgoskiej, Borów Tucholskich, a także innych kompleksów leśnych w Dolinie Noteci czy Pojezierza Brodnickiego.

Wilki, w tym szczególnie osobniki młode, wędrują czasem nawet na odległość kilkuset kilometrów, aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzicielskiej. Wędrując pomiędzy kompleksami leśnymi, przez poprzecinane drogami i ludzkimi osiedlami tereny, narażone są na wiele niebezpieczeństw, nierzadko stając się ofiarami kolizji drogowych.

Każdorazowo w sytuacji odnalezienia martwego wilka zawiadomić należy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (Załącznik - Arkusz zgłoszenia schwytania zabicia lub znalezienia zwierząt).

Najczęstszą przyczyną konfliktów na linii człowiek - wilk są szkody powodowane w pogłowiu zwierząt gospodarskich. Zdarzeń takich można jednak uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Stosując proste, a jednocześnie bardzo skuteczne w użyciu, fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Opis metod ochrony inwentarza można znaleźć na stronie Stowarzyszenia dla Natury Wilk - https://www.polskiwilk.org.pl/.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w województwie kujawsko-pomorskim, wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, do której należy się zwrócić z wnioskiem w tej sprawie. 

Z uwagi na możliwe zaniepokojenie mieszkańców lokalnych społeczności związane z obecnością wilków opracowane zostały zalecane działania dotyczące postępowania w takich przypadkach (Załącznik - Zalecane działania), jak również wskazówki dotyczące zachowania się na obszarach występowania dużych ssaków drapieżnych (Załącznik - Wskazówki). Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Potrzeby te obejmują również sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli, dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności spoczywa w głównej mierze na tym organie. Ponadto w przypadku zauważenia wilków, szczególnie zachowujących się w sposób nietypowy, zalecane jest powiadomienie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Aspekty prawne dotyczące zadań i możliwości podejmowania działań w odniesieniu do wilka, jako gatunku chronionego, zgodnie z kompetencjami posiadanymi przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy są kompleksowo omówione w prezentacji (Załącznik - Prezentacja).

Telefony kontaktowe:

Telefon kontaktowy Zakres

52 506 56 66 wew. 6100
52 505 56 66 wew. 6022

Udzielanie ustnych zezwoleń na odstępstwa od zakazów względem gatunków chronionych w trybie art. 14 §2 Kodeksu postępowania administracyjnego
(wyłącznie sytuacje nagłe).

52 506 56 66 wew. 6021

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki (art. 126 ustawy o ochronie przyrody).
52 506 56 66 wew. 6071

Zgłoszenia odnalezienia martwych wilków (art. 58 ustawy o ochronie przyrody).

Derogacje od zakazów (art. 56 ustawy o ochronie przyrody).

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki (art. 126 ustawy o ochronie przyrody).

 

 

Materiały

Arkusz zgłoszenia schwytania, zabicia lub znalezienia zwierząt
RDOŚ​_Bydgoszcz​_Arkusz​_zgloszenia​_schwytania​_zabicia​_lub​_znalezienia​_zwierzat​_.docx 0.03MB
Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków
RDOS​_Bydgoszcz​_ocena​_zagrozenia​_wilki​_.pdf 0.39MB
Wskazówki dotyczące zachowania się na obszarach występowania dużych ssaków drapieżnych
RDOS​_Bydgoszcz​_wskazowki​_wilki​_.pdf 0.43MB
Prezentacja
RDOS​_Bydgoszcz​_prezentacja​_wilki​_.pdf 0.79MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.12.2021 11:08 Anna Gondek
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Anna Gondek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus) 4.0 02.07.2024 09:17 Anna Gondek
Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus) 3.0 01.07.2024 15:27 Anna Gondek
Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus) 2.0 09.10.2023 10:01 Anna Gondek
Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus) 1.0 13.12.2021 11:08 Anna Gondek

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}