Zbiór ślimaka winniczka w województwie kujawsko-pomorskim
23.02.2022
W województwie kujawsko-pomorskim pomiędzy 20 kwietnia a 31 maja 2022 r. będzie możliwy zbiór ślimaka winniczka Helix pomatia. Zainteresowani mogą składać wnioski o wydanie zezwolenia na pozyskiwanie winniczków do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy do dnia 20 marca 2022 r., przy czym decyduje data wpływu.
Ślimak winniczek Helix pomatia podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Zgodnie z obowiązującym prawem, możliwe jest pozyskiwanie ślimaków winniczków o średnicy muszli większej niż 30 mm, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Zachowanie minimalnego wymiaru muszli ślimaka winniczka jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm od wymiaru dozwolonego) powoduje, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.
Łączna masa ślimaków zebranych z terenu całego województwa w 2022 r. nie może przekroczyć 140 ton z uwzględnieniem limitów pozyskania ślimaka winniczka w poszczególnych gminach. Wprowadzone limity wiążą się z liczebnością populacji tego gatunku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy będzie wydawał zezwolenia na pozyskanie ślimaka winniczka do 10 kwietnia 2022 r., a przy rozpatrywaniu wniosków będzie brał pod uwagę następujące kwestie:
- zawartość wniosku (konstrukcja wniosku powinna być sporządzona zgodnie z art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody),
- potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej,
- terminowe nadsyłanie sprawozdań z realizacji zezwoleń uzyskanych w roku ubiegłym (szczególnie dotyczy wnioskodawców, którzy otrzymali pozytywną decyzję w 2021 r.).
Wnioskodawca ubiegający się o zgodę na zbiór ślimaka winniczka powinien podać we wniosku m.in. następujące informacje (wynikające z ustawy o ochronie przyrody):
- miejsce wykonania wnioskowanych czynności (art. 56 ust. 6 pkt 6 ustawy o ochronie przyrody), z uwzględnieniem adresów punktów skupu ślimaka winniczka i terminów ich otwarcia,
- podmiot (nazwa i adres), który będzie uśmiercał zwierzęta.
Informacje te będą uwzględniane w wydawanych decyzjach i zostaną przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym i sanitarnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych i sanitarnych oraz firm zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka, w zakresie czynności kontrolnych, np. punktów skupu. Uwzględnienie tych aspektów ma szczególne znaczenie dla ochrony tego gatunku w skali województwa oraz racjonalizacji gospodarowania jego populacją.
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia i sprawozdania z wykorzystania uzyskanego zezwolenia oraz limity dostepne są w materiałach poniżej.