W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Źródła informacji przyrodniczych

23.01.2024

Postępowania toczące się w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wymagają weryfikacji i kontroli danych przedstawianych w opracowaniach środowiskowych

Zbocza Płutowskie - widok na skarpy porośnięte roślinnością zielną i zakrzewieniami w rezerwacie przyrody Zbocza Płutowskie.

Często w dokumentacjach sporządzanych na rzecz postępowań, które prowadzi, lub w których uczestniczy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, pojawia się problem zbyt skąpego przedstawienia środowiska przyrodniczego terenu, którego dotyczy sprawa, albo przedłożenia informacji, które budzą znaczne wątpliwości. Dotyczy to zarówno elementów abiotycznych, jak i biotycznych, a także uwarunkowań prawnych wynikających z ustanowienia różnorakich form ochrony przyrody.

Podstawowe informacje o terenie inwestycji można przeglądać na stronie internetowej https://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ (dane te częściowo można również pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/gdos/dostep-do-danych-geoprzestrzennych), a także w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody https://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/.

Dodatkowo tut. Urząd prowadzi rejestr lokalizacji stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania ptaków, które zostały ustalone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na wrażliwość danych, nie są one publikowane.

Szczegółowe materiały przekazane przez wnioskodawców weryfikowane mogą być na różne sposoby, w tym m.in. w oparciu o wizje terenowe przy wykorzystaniu sprzętu optycznego - lornetka czy luneta, dron lub fotopułapka. Przy tym problematyczne bywa określenie gatunków ptaków, lub innych kręgowców, występujących na terenie inwestycji z uwagi na ich mobilność i zmiany zarówno składu gatunkowego, jak i liczebności w czasie. Z tego względu pojedyncza wizja terenowa dostarcza często niewystarczających informacji. W związku z tym wiarygodne dane uzupełniające pozyskiwane są również z opracowań przyrodniczych, w tym np. sporządzanych na zlecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (szczególnie dla obszarów Natura 2000 i rezerwatów przyrody), jak również Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (np. ze strony internetowej https://monitoringptakow.gios.gov.pl/PM-GIS/) lub Systemu informatycznego Monitoringu Gatunków i Siedlisk Przyrodniczych GIOŚ. Dla części obszarów dostępne są również opracowania monograficzne, artykuły naukowe czy prace magisterskie.

Elementy abiotyczne, w tym obecność cieków i zbiorników wodnych, a także ukształtowanie terenu, można weryfikować m.in. na podstawie zasobów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, jak również Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na specjalnych geoportalach lub danych dostępnych w postaci różnego rodzaju usług, które można w oprogramowaniu GIS np. przeglądać lub pobierać. Lista zbiorów danych z różnych kategorii dostępna jest m.in. na stronie internetowej https://dane.gov.pl, https://www.geoportal.gov.pl/pl/usluga/.

Szczególnym problemem, również w zakresie inwestycji o jednostkowym potencjalnie niewielkim negatywnym oddziaływaniu na  środowisko, jest oddziaływanie skumulowane. Dotyczyć to może wielu aspektów z dziedziny ochrony przyrody, jak np. utrata żerowisk przez ptaki drapieżne, czy tworzenie bariery dla migracji dużych ssaków. Między innymi w tym celu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi wewnętrzny, nieudostępniany, rejestr niektórych rodzajów inwestycji. Podobnie gromadzone są w wersji elektronicznej szczegółowe dane dotyczące wystąpienia szkód wyrządzonych przez bobry, gdyż wielokrotnie z tego samego terenu raportowane są te same problemy, np. wykopane przez te gryzonie nory. Tablet z oprogramowaniem GIS wykorzystywany podczas wizji pozwala już na miejscu rozwiać w dużej mierze wątpliwości, czy ta konkretna szkoda była już przedmiotem postępowania.

Podkreślić należy jednak, że w większości przypadków to na inwestorze czy wnioskodawcy leży obowiązek sporządzenia dokumentacji przyrodniczej, a powyższe działania są prowadzone na potrzeby postępowań w tut. urzędzie. Jednocześnie przypominamy, że do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy można zwrócić się z wnioskiem o informację o środowisku. Zasady pozyskiwania danych tą drogą opisane są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rdos-bydgoszcz/dostep-do-informacji

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}