W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

RDOŚ ws. kopalni w Sulęczynie: Brak uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia

06.10.2020

Komunikat

W związku z doniesieniami medialnymi w sprawie kopalni kruszywa naturalnego i eksploatacji złoża piasku „Sulęczyno V” w okolicach jeziora Mausz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku informuje, że w odniesieniu do ww. przedsięwzięcia uczestniczy w postępowaniach prowadzonych przez inne organy, a tym samym nie zatwierdza i nie wydaje decyzji. Dotychczas RDOŚ w Gdańsku zajął stanowisko w zakresie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. 

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwala rada gminy, natomiast regionalny dyrektor ochrony środowiska wydaje opinie i uzgadnia projekty planów. Dla omawianego terenu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, wydał postanowienie z dnia 13 lutego 2020 roku uzgadniające projekt uchwały Rady Gminy Sulęczyno w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego działki nr 23/10, 44/1, 44/2 w obrębie ewidencyjnym Sulęczyno. Przedmiotem planu było przeznaczenie terenów na powierzchniową eksploatację kruszyw, lasy, niezbędną infrastrukturę techniczną i komunikacyjną. W projekcie planu, w  ustaleniach w zakresie ochrony środowiska wskazano, że teren ten znajduje się w Gowidlińskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, w związku z powyższym planowane inwestycje winny być zgodne z przepisami odrębnymi, w tym z uchwałą nr 259/XXIV/2016 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 25 lipca 2016r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w województwie pomorskim (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2016 r., poz. 2942). W odniesieniu do przedmiotowego projektu planu, RDOŚ w Gdańsku analizował zgodność jego ustaleń z przepisami prawnymi, w tym prawa miejscowego, w zakresie ochrony środowiska i ochrony przyrody, i nie znalazł podstaw do odmowy uzgodnienia, gdyż projekt planu uwzględniał zakazy obowiązujące na terenie obszaru chronionego krajobrazu. Rada Gminy Sulęczyno w dniu 3 sierpnia 2020 roku podjęła uchwałę Nr XXV/159/2020 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego działki nr 23/10, 44/1, 44/2 w obrębie ewidencyjnym Sulęczyno.

Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn.: eksploatacja złoża kruszywa naturalnego ze złoża piasku „Sulęczyno V” prowadzone jest przez Wójta Gminy Sulęczyno. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku postanowieniem z dnia 13 sierpnia 2020 r. nie uzgodnił warunków realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia. W ocenie tut. organu planowane zamierzenie nie było zgodne z zakazami zawartymi w uchwale Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w województwie pomorskim, m. in. w odniesieniu do zakazu dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody lub zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz racjonalna gospodarka wodna lub rybacka, a także likwidowania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy i obszarów wodno-błotnych. Zdaniem tut. organu planowane zamierzenie spowodowałoby zmianę stosunków wodnych, poprzez eksploatację w części zawodnionej złoża; naruszenie poziomu wód gruntowych, a także zniszczenie terenu podmokłego zlokalizowanego w obrębie złoża, co byłoby sprzeczne z przepisami ww. uchwały. Planowane przedsięwzięcie nie było również zgodne z ustaleniami w zakresie ochrony środowiska zawartymi w uchwale Rady Gminy Sulęczyno w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego działki nr 23/10, 44/1, 44/2 w obrębie ewidencyjnym Sulęczyno. Zgodnie ze wcześniej przedstawionymi informacjami planowane inwestycje winny być zgodne z przepisami odrębnymi, w tym z uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w województwie pomorskim.

{"register":{"columns":[]}}