W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udana zmiana lokalizacji kolonii mew i rybitw w Porcie Gdańsk

28.06.2022

Udana zmiana lokalizacji kolonii mew i rybitw w Porcie Gdańsk

W dniu 14.06.2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadził kontrolę wykorzystania decyzji zezwalającej na umyślne płoszenie i niepokojenie w okresie lęgowym w miejscu rozrodu lub wychowu młodych do 400 par lęgowych rybitwy rzecznej (Sterna hirundo) oraz do 150 par lęgowych śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) w obszarze Pirsu Rudowego w Porcie Północnym w Gdańsku. Wydane zezwolenie miało na celu doprowadzenie do zmiany miejsca gniazdowania mew i rybitw z Pirsu Rudowego w Porcie Gdańsk na specjalnie wybudowaną przez Urząd Morski w Gdyni, przy falochronie wyspowym, sztuczną „Ptasią Wyspę”.

Na platformach i  w ich sąsiedztwie, na Pirsie Rudowym w 2021 r. gniazdowało: 370 par rybitw rzecznych, 77 par rybitw czubatych i 140 par śmieszek. Lęgi ptaków narażone były na niszczenie ze strony lisów i wizonów amerykańskich. Dodatkowo gniazdowanie ptaków uniemożliwiało wykorzystanie całego Pirsu Rudowego, jego remontu i udostępnienia kolejnych miejsc przeładunkowych dla statków.

W wyniku podjętych działań w 2022 r. na Pirsie Rudowym nie stwierdzono lęgów mew i rybitw, natomiast na nowo wybudowanej „Ptasiej Wyspie” odnotowano: 420 par lęgowych rybitw rzecznych, 125 par lęgowych rybitw czubatych i 200 par śmieszek. Ptaki zrezygnowały z dotychczasowego miejsca gniazdowania na Pirsie Rudowym i zaakceptowały nowe miejsce. Na podkreślenie zasługuje, że już w pierwszym roku zasiedlenia „Ptasiej Wyspy” liczebność ptaków przekroczyła liczebności odnotowywane na Pirsie Rudowym.

Podjęte działania okazały się skuteczne i zakończyły się sukcesem – mewy i rybitwy zaakceptowały nowe, bardziej bezpieczne miejsce na kolonię lęgową, a jednocześnie udostępniony został cały Pirs Rudowy.

Źródło: RDOŚ w Gdańsku

Fot. Adam Janczyszyn

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}