W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wnioski o uzyskanie odstępstw od zakazów powołanych dla ochrony bobra europejskiego oraz szacowania szkód

12.01.2023

Działalność bobrów - tama

Bóbr europejski (Castor fiber) jest objęty częściową ochrona gatunkową i obowiązują w stosunku do niego zakazy wymienione w § 6 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2022 r., poz. 2380), m.in. zabijania, niszczenia, usuwania lub uszkadzania nor, żeremi i tam oraz płoszenia i niepokojenia.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku informuje, że możliwe jest uzyskanie zezwoleń na odstępstwa od ww. zakazów w trybie art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 916, ze zm.), po spełnieniu przesłanek z art. 56 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody czyli w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli działania nie są szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie dziko żyjącej populacji tego gatunku oraz wypełnieniu przynajmniej jednej z przesłanek indywidualnych np. gdy zaplanowane czynności wynikają z konieczności ograniczenia poważnych szkód w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innych rodzajów mienia, lub leżą w interesie zdrowia lub bezpieczeństwa powszechnego, lub wynikają ze słusznego interesu strony lub koniecznych wymogów nadrzędnego interesu publicznego, w tym wymogów o charakterze społecznym lub gospodarczym. W celu uzyskania zezwolenia należy złożyć wniosek do tutejszego organu. Wydanie decyzji związane jest z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej, zgodnie z  art.1 ust.1 pkt 1c oraz pkt 44 ppk 2 części III załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2142, ze zm.).

Bóbr europejski jest jednym z pięciu gatunków zwierząt, w przypadku których, zgodnie z art. 126 ww. ustawy o ochronie przyrody, Skarb Państwa odpowiada za szkody przez nie wyrządzone. W związku z powyższym możliwe jest złożenie przez właściciela lub dzierżawcę gruntu, na którym stwierdzono szkodę, wniosku o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry, w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 roku w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. z 2018 r., poz. 645).

Wzory wniosków:

Zezwolenie na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną

Szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową

{"register":{"columns":[]}}