Akcja „Przywróć Naszą Ziemię”. Sprzątanie Gorzowskich Muraw
26.04.2021
Akcja „Przywróć Naszą Ziemię” ruszyła! I będzie trwała tydzień. 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest jako Dzień Ziemi.
Członkowie Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej a także miłośnicy przyrody „Stilon”, Koła PTTK KSW „Zbieracze Przygód” i pracownicy RDOŚ w Gorzowie Wlkp. oraz mieszkańcy miasta Gorzowa rozpoczęli tegoroczne sprzątanie rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy. W kontenerach ustawionych przez ENERIS Surowce lądowały kolejne worki śmieci.
Gorzowskie Murawy to rezerwat przyrody liczący prawie 80 hektarów i rozciągający się od Placu Słonecznego aż po Wieprzyce. Przed sezonem letnim, gdy pogoda zaczyna już sprzyjać, miłośnicy przyrody zbierają się, by uprzątnąć teren z zalegających tam śmieci. Wielkie akcje sprzątania Muraw organizowane są od czterech lat.
Pierwszego dnia akcji wśród sprzątających były również dzieci i młodzież, którzy z zapałem zabrali się do pracy. Taki widok napawa optymizmem, ponieważ na młodym pokoleniu również spoczywa odpowiedzialność za naszą planetę. A udział w takich akcja to doskonała okazja do budowania świadomości ekologicznej i kształtowania prośrodowiskowych postaw. Wspólne sprzątanie rezerwatu to okazja, żeby połączyć przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu z troską o przyrodę. I pokazanie najmłodszym, że dbanie o naturę wcale nie musi być dla nas wielkim wyzwaniem.
Tym razem nie ma niestety możliwości zebrania się w większej grupie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gorzowianie indywidualnie wzięli się za sprzątanie. Warto to zrobić wybierając się na przykład na wiosenny spacer i w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym. Tym bardziej, że w rezerwacie ustawiono specjalne kontenery na odpady - będą dostępne przynajmniej do czwartku (29.04).
Gorzowskie Murawy to rezerwat przyrody znajdujący się w granicach miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Został utworzony w 2006 r., na szczytowej krawędzi Wysoczyzny Gorzowskiej, usianej licznymi piaszczystymi pagórami. Zachowały się tam unikatowe zbiorowiska roślinności kserotermicznej, m.in. murawy ostnicowe, kłosownicowe i szczotlichowe z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi: ostnicą włosowatą, pajęcznicą liliowatą, dzwonkiem syberyjskim, ostrołódką kosmatą, ślimakiem żeberkowanym, goździkiem piaskowym, a także fitocenozy wrzosowiska, zarośli krzewów, lasu grądowego i boru chrobotkowego.
Aby przyczynić się do ochrony tych rzadkich gatunków wciąż zachęcamy do przyłączenia się do tegorocznej akcji sprzątania rezerwatu oraz oczywiście brania udziału w kolejnych organizowanych w następnych latach.