Konferencja Biogaz i Biomasa – Energia z odpadów – teoria i praktyka odnawialnych źródeł energii
21.06.2023
Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim był gospodarzem konferencji poświęconej odnawialnym źródłom energii. Podczas naukowego forum skupiono się przede wszystkim na biogazowniach i wskazaniu ich potencjału w energetyce. Do udziału w konferencji zaproszono również RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji omówili uwarunkowania lokalizacyjno-środowiskowe inwestycji OZE.
Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele ośrodków akademickich - Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Akademii im. Jakuba z Paradyża, przedsiębiorstw zajmujących się budową biogazowni oraz instytucji takich jak Urząd Marszałkowski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Lasów Państwowych czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Konferencja była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z funkcjonowaniem instalacji do produkcji biogazu. Przedstawione zostały wyniki najnowszych badań, technologie i praktyka wykorzystania biomasy w energetyce. Badania i teoretyczne rozważania zostały zilustrowane przykładami. Uczestnicy konferencji mieli możliwość poznać szczegóły dotyczące funkcjonowania biogazowni rolniczej w Przyborowie oraz takiej instalacji zlokalizowanej w gminie Dobiegniew. Ponadto Jacek Pastuszka oraz Bartosz Tober z Project Energy Sp. z o.o. opowiedzieli o projekcie transformacji energetycznej ciepłowni miejskiej w Międzyrzeczu, który obejmuje wykorzystanie biomasy w sektorze ciepłownictwa komunalnego. Prezes Zarządu Polskiej Grupy Biogazowni S.A. wygłosił prelekcję nt. Energia z odpadów- doświadczenia z 18 instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem biogazowni w gminie Krzeszyce.
W konferencji wzięli również udział Józef Kruczkowski - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Aleksandra Jankowska - główny specjalista ds. decyzji środowiskowych i ponownej oceny. W przygotowanej prezentacji poruszono kwestie związane ze stanem prawnym lokalizacji i realizacji biogazowni. W województwie lubuskim eksploatowanych jest osiem biogazowni rolniczych. Trzy z nich były przedmiotem opinii lub uzgodnienia RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Od początku działalności RDOŚ, tj. od 15 listopada 2008 roku, organ opiniował i uzgadniał (czasami wielokrotnie) 60 instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego, z czego jedynie 3 zostały zrealizowane. To biogazownie w Klępsku, Karkoszowie i Przyborowicach.
Ponadto sposoby finansowania inwestycji z zakresu OZE w programach WFOŚiGW omówił Mariusz Herbut - Prezes Zarządu w Zielonej Górze. Z kolei Marek Demidowicz - Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. przedstawił obowiązki inwestorów oraz uwarunkowania prawne kontroli przedsięwzięć OZE przez Inspekcję Ochrony Środowiska. O potencjale Lasów Państwowych jako źródle biomasy opowiedział Wojciech Grochala - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Takie wydarzenia, jak konferencja zorganizowana 16 czerwca br. przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz Lubuską Organizację Pracodawców to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy między przedstawicielami różnych środowisk, biorących udział w procesie realizacji przedsięwzięć z zakresu OZE.