Lubuskie w liczbach
Województwo lubuskie znajduje się w zachodniej części kraju i obejmuje obszar 13 988 km2, co stanowi 4,5 % terytorium Polski.
- Liczba mieszkańców 1 011 024: (2,6 % ludności Polski)
- Gęstość zaludnienia: 72 mieszkańców na km2
- Odsetek ludności miejskiej: 64,7 %
Łączna długość granicy województwa wynosi 939 km, od strony zachodniej graniczy poprzez rzeki Odrę i Nysę Łużycką z Niemcami (Brandenburgią i Saksonią) - 199 km, od południa z województwem dolnośląskim - 231 km, od wschodu z województwem wielkopolskim - 292 km, od północy z województwem zachodniopomorskim - 217 km.
Najdalej wysuniętymi punktami granicy województwa lubuskiego są: na północ 53007’ w gminie Dobiegniew, na zachód 14032’ w gminie Słubice, na południe 51021’ w gminie Przewóz, na wschód 16025’ w gminie Wschowa. Rozciągłość z południa na północ wynosi 195,8 km, z zachodu na wschód 129,5 km.
Miasto Słubice nazywane jest polskim biegunem ciepła, 30 lipca 1994 r. odnotowano tu najwyższą temperaturę w Polsce wynosząca +39,5 °C.
Kompetencje stolicy województwa podzielone są pomiędzy dwa największe miasta Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę. W Gorzowie Wlkp. mieści się siedziba wojewody oraz Urząd Wojewódzki, natomiast w Zielona Góra jest siedzibą sejmiku oraz Urzędu Marszałkowskiego.
Województwo lubuskie leży na terenie nizinnym, posiada jednak dość urozmaicony krajobraz. Najwyżej położone punkty to Góra Bukowiec (227 m n.p.m.) na terenie Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego oraz Góra Żarska (226,9 m n.p.m.). Województwo ma największa lesistość w Polsce, lasy stanowiącą tu 49 % powierzchni, i w niektórych okolicach tworzą duże kompleksy o unikalnych walorach, jak np. Puszcza Notecka. Duże są także zasoby wód powierzchniowych, liczne jeziora tworząc Pojezierze Lubuskie, które położone jest po obu stronach rzeki Odry, pomiędzy Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką na północy a Pradoliną Warszawsko-Berlińską na południu. W obręb Pojezierza Lubuskiego wchodzą: Lubuski Przełom Odry, Pojezierze Łagowskie, Równina Torzymska, Bruzda Zbąszyńska. Region ten określany jest też jako Pojezierze Brandenbursko-Lubuskie. Ponadto krajobraz urozmaicają rzeki, w tym Odra, druga co do wielkości rzeka w kraju oraz przepływające przez województwo rzeki: Warta, Noteć i Bóbr.