Monitoring stanowisk rybołowa w lubuskim
07.01.2021
Ciekawa obserwacja kani czarnej na platformie lęgowej rybołowa w lubuskim
Od ponad 10 lat Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim prowadzi na terenie województwa lubuskiego program aktywnej ochrony rybołowa, jednego z najbardziej zagrożonych na wyginięcie gatunków ptaków drapieżnych w Polsce.
Oprócz podejmowania wielu różnorodnych działań ochronnych ukierunkowanych na poprawę biotopów lęgowych oraz żerowisk gatunku, regionalna dyrekcja ochrony środowiska, prowadzi również stały monitoring wszystkich stanowisk lęgowych rybołowa na terenie województwa. Od dwóch lat standardowe obserwacje gniazd ptaków, wspomagane są również przy użyciu specjalnie zakupionych urządzeń tzw. fotopułapek w celu zbierania informacji o statusie gniazda oraz dokumentowania przebiegu lęgu.
W 2020 roku jedno takie urządzenie zainstalowano przy platformie gniazdowej zbudowanej dla rybołowa wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Międzyrzecz. Jak się ostatecznie okazało, w sezonie 2020 roku, platforma została zajęta przez inny gatunek również rzadki i chroniony jakim jest kania czarna. Okazuje się, że specjalnie budowane platformy dla rybołowa, stanowią również bardzo ważne miejsca rozrodu dla innych rzadkich gatunków ptaków drapieżnych jakimi są: kanie czarne oraz sokoły wędrowne.
W 2021 roku regionalna dyrekcja ochrony środowiska planuje dalszy rozwój metody monitoringu
z zastosowaniem fotopułapek na większej liczbie stanowisk lęgowych rybołowów, co pozwoli na zebranie szerszych danych i informacji oraz pozwoli na efektywniejszą ich ocenę i interpretacje w porównaniu z danymi uzyskiwanymi ze standardowych metod monitoringu, prowadzonego z ziemi przy użyciu lornetki.
Dokumentacja fotograficzna - platforma gniazdowa dla rybołowa zajęta przez kanie czarne woj. lubuskie