Nietoperze Rezerwatu Nietoperek – Badania, zagrożenia, ochrona
18.12.2020
Pod koniec 2020 r. staraniem Ligii Ochrony Przyrody Okręg w Zielonej Górze, przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, ukazała się publikacja: Nietoperze Rezerwatu Nietoperek badania, zagrożenia, ochrona
Publikacja prezentuje historię powstania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz objęcie jego części ochroną rezerwatową. Jest również doskonałym źródłem informacji na temat nietoperzy i innych zwierząt tam zimujących. Tekst uzupełniają zdjęcia różnych gatunki nietoperzy, spotykanych w rezerwacie.
Międzyrzecki Rejon Umocniony oraz powstały w nim w 1980 roku rezerwat przyrody „Nietoperek” są największym schronieniem zimowym nocka dużego w Europie Środkowej. Zimuje tutaj do 29 000 osobników tego gatunku. Rezerwat, ma także kluczowe znaczenie dla ponad 10 gatunków nietoperzy, w tym nocka łydkowłosego czy nocka Bechsteina.
Książka stanowi praktyczny poradnik, umożliwiający zrozumienie, że mimo wielu przeciwności jest możliwe zapewnienie harmonii pomiędzy ochroną nietoperzy a obecnością człowieka w podziemiach MRU. Turystyka oraz ochrona przyrody mogą rozwijać się w nich bez większych konfliktów. To daje powody do zadowolenia po czterdziestu latach funkcjonowania „Nietoperka”, jednego z najważniejszych i najliczniej odwiedzanych rezerwatów w Europie.
16 grudnia 2020 r. pracownicy RDOŚ w Gorzowie Wlkp., dr Tomasz Schubert i dr Grzegorz Karcz wzięli udział w nagraniu materiału informacyjnego dotyczącego nietoperzy, realizowanego przez program 1 Polskiego Radia. Przekazana w popularyzatorskiej formie wiedza z pewnością pozwoli szerokiemu gronu odbiorców Polskiego Radia poznać Międzyrzecki Rejon Umocniony i podejmowane w nim przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Muzeum Fortyfikacji MRU działaniami ochronne.
To także realizacja działania ochronnego zapisanego w planie ochrony rezerwatu przyrody „Nietoperek” obejmującego popularyzację wiedzy o tych gatunkach zwierząt i ich ochronie.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami!