Podsumowanie projektu ochrony rybołowa na Ziemi Lubuskiej
25.06.2021
Podsumowanie 5-letniego projektu realizowanego przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów, mającego na celu ochronę zagrożonego gatunku jakim jest rybołów, to temat spotkania, które odbyło się w Gorzowie Wielkopolskim, w dniach 22-23 czerwca 2021 roku.
Warsztaty podsumowujące realizację projektu LIFE „Ochrona rybołowa, Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” gościły przedstawicieli: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i w Pile, firmy Enea Operator, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie oraz reprezentantów Nadleśnictw: Kłodawa, Strzelce Krajeńskie, Międzychód, Barlinek, Gryfino, Smolarz, Głusko, Międzyrzecz zaangażowanych w realizację projektu.
Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim reprezentowali: Józef Kruczkowski – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolski, dr Andrzej Korzeniowski – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - Regionalny Konserwator Przyrody, Michał Bielewicz - Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 oraz Joanna Kuternozińska - Specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.
Celem projektu jest zatrzymanie spadku liczebności rybołowa na terenie Polski. Projekt realizowany był przez 5 lat na obszarze województwa: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego w granicach wybranych obszarów Natura 2000, będących ostoją przedmiotowego gatunku.
Zakres działań projektu obejmował m.in:
- Opracowanie wytycznych dla ochrony gatunku na terenie Polski oraz opracowanie wytycznych dla ochrony rybołowa na terenie Europy Środkowej. Wytyczne opracowane w trakcie spotkań i konsultacji zostaną przekazana do krajowych i zagranicznych instytucji i organizacji odpowiedzialnych za ochronę rybołowów.
- Montaż 50 gniazd na słupach linii wysokiego napięcia oraz 232 gniazd na drzewach.
- Określenie zapotrzebowania bazy żerowej w rejonie występowania rybołowów, poprzez
przeprowadzony szczegółowy monitoring jezior i stawów oraz analizę operatów rybackich. - Uzyskanie przebiegu tras migracyjnych dla rybołowów w wyniku montażu loggerów gps.gsm.
- Przeprowadzenie konkursów w ramach World Osprey Week. Objęcie działaniami edukacyjnymi ok. 1500 dzieci, które wezmą udział w organizowanym konkursie.
- Organizacja warsztatów dla środowiska rybackiego i wypracowanie wytycznych dla zrównoważonej gospodarki rybackiej w rejonie występowania rybołowów.
- Organizacja spotkań w celu przygotowania wytycznych Wild Life Crimes. Wypracowanie zasad prowadzenia działań zapobiegającym kłusownictwu na gatunkach zagrożonych.
Podczas spotkania zorganizowano dwa wyjazdy terenowe, na których obserwowano rybołowy na terenie Nadleśnictwa Kłodawa i Barlinek. Analizowano siedliska tego gatunku i zagrożenia oraz technikę budowy gniazd rybołowów. Na drugim wyjeździe terenowym uczestnicy spotkania obserwowali platformę lęgową zamontowaną na słupie wysokiego napięcia na terenie Nadleśnictwa Gryfino.
Warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń, a także pomogły w zyskaniu nowego spojrzenia na obecne problemy ochrony rybołowa w Polsce.